Lublin już w zasięgu #hello5G. Wiemy dokładnie gdzie

lublin hello5g
(fot. Ewa Urban @ Pixabay)

Jak się okazuje, Lublin to kolejne polskie miasto, które znalazło się w zasięgu #hello5G. Stacje bazowe zostały rozlokowane na terenie całego miasta i sumarycznie jest ich aż 33.

Lublin z dostępem do #hello5G

Lublin jest kolejną po Trójmieście aglomeracją, która otrzymuje dostęp do sieci #hello5G. Działa ona z wykorzystaniem technologii DSS, która umożliwia rozpoczęcie przygody z 5G. Stacje zostały umiejscowione na terenie całego Lublina, jednak najwięcej ich jest w centrum. Z mapą stacji bazowych możecie zapoznać się poniżej.

hello5g

Jak działa DSS? Jest to technologia, która umożliwia udostępnianie 5G na bazie częstotliwości, którymi operator już dysponuje. Poniższy cytat dobrze to opisuje.

W ramach wykorzystywanej obecnie w sieci LTE częstotliwości 2100 MHz wyznaczyliśmy blok o szerokości 15 MHz, który może w zależności od aktualnych potrzeb obsługiwać użytkowników zarówno 4G, jak i 5G. Abyście mogli korzystać z szybszego internetu mobilnego, łączymy możliwości tego pasma (mówiąc technicznie – agregujemy) z innymi działającymi już częstotliwościami LTE.

(Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange)

Otrzymywane prędkości internetu są całkiem szybkie, bowiem mowa tu nawet o 390 Mb/s, co w przypadku transferu mobilnego jest dobrym wynikiem. Przyznam, że sam będę musiał tę technologię przetestować i sprawdzić czy faktycznie tak dobrze się sprawdza.

Źródło: Orange

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!