Manjaro Linux będzie miało swojego laptopa!

manjaaro

W świecie Linuxa mamy wiele ciekawych trendów, a jednym z nich jest wydawanie specjalnych urządzeń z preinstalowanym Pingwinkiem. Oczywiście nie chodzi tu o typowych producentów laptopów, na przykład Dell, a firmy stojące za dystrybucjami Linuxa. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku Kubuntu, tak i Manjaro Linux postanowiło mieć swojego własnego notebooka.

Manjaro Linux wystartowało jako projekt rozwijany „po godzinach”, jako hobby. System ten można pochwalić za wiele elementów, chociażby za łatwość używania, automatyczną instalację wszelkich sterowników oraz występowanie w wielu odsłonach (możemy pobrać Manjaro Linux z preinstalowanym GNOME, XFCE, ale również z Cinnamon czy Budgie). Od jakiegoś czasu Manjaro Linux to już nie tylko system operacyjny a… firma. Tak, Manjaro rozrosło się do takiej wielkości, że twórcy postanowili przemienić swoje hobby w normalną, codzienną pracę. To jednak nie koniec rozwoju!

Warto przeczytać: Kubuntu Focus to laptop z preinstalowanym systemem Kubuntu

Manjaro Linux ze swoim własnym laptopem

Manjaro GmbH & Co. LG nawiązało współpracę z hiszpańską firmą Tuxedo Computers, która sprzedaje skonfigurowane laptopy, natomiast faktycznym producentem tego sprzętu jest Clevo, który odpowiedzialny jest za produkcję Kubuntu Focus – notebooka z preintalowanym systemem Kubuntu. Celem tej współpracy jest stworzenie laptopów z Manjaro Linux na pokładzie.

Warto dodać, że Manjaro nie chce ograniczać się do jednego modelu. W ofercie znajdziemy kilka różnych konfiguracji z procesorami Intel 10. generacji lub AMD Ryzen 4000U. Jak sam Philip Müller – szef Manjaro Linux – powiedział, nowy sprzęt ma być zabójcą dla Dell XPS 13, który aktualnie (zaraz obok Lenovo ThinkPad) uchodzi za najlepszy sprzęt od instalowania Linuxa.

Manjaro Linux będzie miało swojego laptopa!
(fot. Forbes)

Laptop ten ma mieć, tak jak wspomniałem wyżej, najnowszy procesor od Intela lub AMD, a także do 32 gigabajtów pamięci RAM, dysk NVMe oraz ważyć ma zaledwie 1,2 kilograma. Mało tego, na urządzeniu – na klapie oraz na przycisku Super – znajdzie się specjalne logo Manjaro Linux. Co ciekawe, przy zamówieniu laptopa będziemy mogli logo to zamienić na dowolne inne.

Philip Müller zaznacza, że współpraca nie ogranicza się do samego zainstalowania systemu. Manjaro ma ciężko pracować nad tym, aby system jak najlepiej dopracować do tego hardware’u, dzięki czemu komputer będzie działać szybciej oraz dłużej na jednym naładowaniu.

Co myślicie o nowym laptopie z Manjaro Linux? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!