Mastodon 4.2.0 z drobnym, ale ważnym usprawnieniem!

Mastodon fediverse fediwersum
(fot. szmer.info)

Mastodon to największa aplikacja w całym świecie zdecentralizowanych mediów społecznościowych Fediwersum. Najnowsza wersja 4.2.0 wnosi wygodne usprawnienie. O co chodzi?

Mastodon ułatwia dodawanie do obserwowanych

Decentralizacja mediów społecznościowych ma ogromne zalety, ale są takie drobne problemiki, które mogą irytować. Jednym z nich było to, że dodanie kogoś do obserwowanych mogło być uciążliwe. Mowa to u przypadku, kiedy ktoś wysłał nam link do profilu na innej instancji niż mamy nasze konto. To sprawia, że bezpośrednio ze strony czyjejś instancji nie mogliśmy użytkownika zaobserwować. Jedynym sposobem było skopiowanie linku do jego profilu i wklejenie go w wyszukiwarce na naszej instancji. Wtedy to mogliśmy na ten profil wejść (ale z poziomu naszej instancji) i kliknąć Obserwuj. W Mastodon 4.2.0 nareszcie to ułatwiono. Jak? Banalnie!

Kiedy jesteśmy na czyjejś instancji i przeglądamy profil, który chcemy zaobserwować to klikamy przycisk Obserwuj. Wyświetli się pole tekstowe, w którym to wpisujemy adres naszej instancji. Po wpisaniu klikamy enter i automatycznie przeniesie nas na profil tej osoby, ale z poziomu naszej instancji. Jest to proste, a znacznie ułatwia tę czynność.

Myślę, że ta drobnostka znacznie ułatwi korzystanie z Mastodona, zwłaszcza przez nowych użytkowników. Z tego co raportują inni użytkownicy, póki co, funkcja niezbyt współpracuje z innymi aplikacjami Fediwersum. Pasuje, aby deweloperzy zrobili coś podobnego z podawaniem dalej oraz polubieniami postów. Co ciekawe, niegdyś widziałem implementację udostępnienia postu (mowa tu o wpisie na blogu na pewnej stronie), gdzie po kliknięciu w logo Mastodona, pojawiało się pole tekstowe, gdzie podawaliśmy nazwę naszej instancji, a reszta działa się sama. Świetna opcja.

Źródło: @74@101010.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!