MediaTek pokazuje tanie procesory Kompanio dla Chromebooków

mediatek

MediaTek chce zdobyć rynek Chromebooków, który nadal nie jest aż tak mocno rozwinięty i jest miejsce dla nowych graczy. Dlatego też gigant pokazał nowe procesory Kompanio 520 oraz Kompanio 528.

MediaTek Kompanio 520 i 528

MediaTek właśnie pokazał nowe procesory stworzone specjalne dla sprzętów z Chrome OS. Warto dodać, że są to raczej budżetowe konstrukcje. I nie ma w tym nic dziwnego, bowiem Chromebooki zdobywają zwłaszcza te najniższe półki cenowe laptopów.

Zwiększona wydajność energetyczna, szybkie działanie i niezawodna łączność są podstawą doskonałego doświadczenia użytkownika, a to właśnie zapewniają nowe układy Kompanio firmy MediaTek.

Adam King, menedżer generalny z MediaTek

Obydwa układy ARM są zbudowane z ośmiu rdzeni, gdzie dwa to Cortex A76, a kolejne 6 to Cortex A55. Warto jednak odnotować, że Kompanio 520 jest taktowany maksymalnie 2 GHz, a Kompanio 528 – 2,2 GHz. Ponadto chipsety mają dedykowane układy API dla procesowania obrazu z kamery i podobno mamy uzyskiwać dobry obraz nawet w warunkach słabego oświetlenia. Co ważne, jest wsparcie dla kodeków VP9 oraz H.265 (bez AV1), co powinno pozwolić oglądać YouTube czy Netflix w wysokiej jakości.

Chromebook

Układem graficznym jest tutaj (w przypadku obu chipów) Mali G52 MC2 2EE z obsługą do rozdzielczości 2520 x 1080 pikseli + wyświetlacz dodatkowy Full HD. Maksymalne obsługiwane odświeżanie obrazu to oczywiście 60 Hz (w obydwóch ekranach). Nie zabrakło też wsparcia dla RAM-u LPDDR4x z maksymalną częstotliwością 3733 MHz. Nowe Kompanio obsługują pamięć eMMC 5.1.

Chromebooki z nowymi układami MediaTeka mają pojawić się już w pierwszej połowie 2023 roku. Możemy się spodziewać, że ceny będą niskie.

Źródło: XDA

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!