Spis treści
Meizu Pro 6 – flagowiec firmy Meizu na 2016 trafił w moje ręce, dzięki czemu dziś możecie zapoznać się z tą dość obszerną recenzją.
Od ponad 2 miesięcy mam przyjemność korzystać z tego modelu na co dzień, dzięki czemu recenzja odda rzeczywiste odczucia płynące z użytkowania smartfona. Telefon otrzymałem bezpośrednio od producenta 4 miesiące po premierze i jest to wersja 4/32GB w kolorze ciemnoszarym (chociaż bliżej mu do czarnego, niż do szarego).
OPAKOWANIE
Telefon ten, jak przystało na model flagowy, zapakowany jest w eleganckie i jednocześnie minimalistyczne, czarne opakowanie wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Na przedniej części pudełka znajdziemy błyszczący, srebrny napis „Pro 6”. Z tyłu natomiast producent umieścił podstawowe informacje o telefonie (SN, kolor, pojemność, certyfikacja).
Wewnątrz pudełka, poza smartfonem, producent umieścił także ładowarkę z końcówką chińską/amerykańską (musiałem dokupić przejściówkę USA-EU), kabel USB-C, kartę gwarancyjną z krótką instrukcją obsługi (oczywiście po chińsku) oraz klucz do tacki na karty SIM.
BUDOWA
Model Pro 6 z przodu nie różni się za bardzo od pozostałych modeli Meizu. W tym modelu również wykorzystano szkło Gorilla Glass 3 z krawędziami 2.5D (lekko zaokrąglone).
W górnej części telefonu znajduje się głośnik, czujnik zbliżeniowy, dioda LED (tylko biały kolor) oraz aparat „do selfie”. Poniżej znajdziemy 5.2-calowy wyświetlacz Super AMOLED, który zajmuje około ~71,6% powierzchni telefonu.Pod ekranem natomiast umieszczono fizyczny przycisk, który służy za skaner linii papilarnych (mTouch 2.1), „wstecz” oraz powrót do ekranu głównego.
Zmiany w stosunku do poprzednich modeli widać przede wszystkim w tylnej części urządzenia. Proste linie antenowe (znane z MX5 i Pro 5) Producent zamienił na lekko „płynące” przy górnej i dolnej krawędzi ekranu, a liczbę diod doświetlających zwiększył z 2 do 10. Zostały one umieszczone w okręgu, który znajduję się tuż pod aparatem. Niestety, on sam nadal lekko wystaje ponad powierzchnię obudowy. Na szczęście niezmiennym elementem telefonu pozostał wysokiej jakości metal z którego wykonana jest obudowa.
Po bokach urządzenia znajdziemy standardowo szufladkę na karty nano-SIM oraz przyciski głośności i power. Na dolnej krawędzi umieszczono złącze USB-C i gniazdo słuchawkowe typu Jack.
EKRAN
Meizu Pro 6 wyposażony jest w 5.2-calowy ekran Super AMOLED o rozdzielczości Full HD (1080 x 1920 px) pokryty powłoką ochronną Corning Gorilla Glass 3. Zagęszczenie pikseli na ekranie wynosi 423 ppi, dzięki czemu bardzo wygodnie korzysta się z urządzenia.
Telefon wyróżnia się także świetnymi kątami widzenia, wysokim kontrastem oraz rewelacyjnym odwzorowaniem kolorów. Ponadto model ten wyposażono w technologię 3D Touch (znaną także jako „Force Touch”). Dzięki temu, gdy mocniej przyciśniemy ekran nad aplikacjami systemowymi i powiadomieniami do nich, możemy korzystać z dodatkowych akcji – bezpośrednie przejście do danego ekranu aplikacji, podgląd wiadomości email lub sms lub strony www, szybkie wybieranie danego kontaktu, etc.
ŁĄCZNOŚĆ
Model Pro 6, podobnie jak inne urządzenia firmy, wyposażony jest w wiele możliwości łączności. Do dyspozycji mamy standardo 2G, 3G, LTE (Cat 6 300 MB/s) z obsługą VoLTE, Wi-Fi w standardach a/ac/b/g/n o częstotliwościach 2,5GHz oraz 5GHz (obsługujące WiFi Direct), Bluetooth 4.1, BLE a także GPS z A-GPS i GLONASS.
Pro 6 obsługuje standard Standby Dual SIM, dzięki czemu możemy korzystać z 2 kart jednocześnie (niestety w trybie standby – gdy jeden numer prowadzi rozmowę, drugi jest uśpiony).
BATERIA I WYDAJNOŚĆ
Meizu Pro 6 został wyposażony w najmocniejszy (na ten moment) procesor MediaTek’a – model Helio X25. Dziesięć rdzeni (2x Cortex-A72 @ 2.5GHz, 4x Cortex-A53 @ 2.0GHz, 4x Cortex-A53 @ 1.55GHz), połączone z 4GB pamięci RAM i procesorem graficznym ARM Mali T880 (850MHz), sprawiają, że telefon chodzi płynnie zarówno w czasie codziennego użytkowania jak i podczas intensywnego grania.
Niestety, muszę przyznać, że przy na prawdę wymagających grach, telefon po pewnym czasie potrafi łapać mikro lagi, przez co niektórzy mogą odczuć dyskomfort (jeśli przypadkiem przegrają ? ). Na szczęście, dzieje się tak tylko w przypadku tych „większych” gier.
Natomiast jeśli chodzi o baterię, mogłoby być lepiej. Pro 6 ma wbudowaną baterię o pojemności 2560mAh, która wystarcza na cały dzień „normalnego” korzystania z telefonu. Niestety przy intensywniejszym używaniu (granie, pisanie wielu wiadomości, etc.) będziemy musieli podłączyć telefon do ładowania.
Średni czas włączonego ekranu u mnie wynosi około 3-4h w ciągu dnia i niestety, późnym popołudniem muszę skorzystać z powerbanka. Na szczęście, producent wyposażył ten model w szybkie ładowanie mCharge 3.0, które pozwala naładować telefon od 0 do 100% w 60 minut lub też w 20 minut podładować go o około 30-40% (w zależności od aktualnego stanu baterii).
APARAT
Producent wyposażył Meizu Pro 6 w aparat główny o matrycy 21.16 MP, doświetlany przez 10 diod LED wspomnianych wcześniej. Niestety, pomimo wielu próśb, telefon nie posiada optycznej stabilizacji obrazu. Mogę natomiast szczerze przyznać, że robi on wysokiej jakości zdjęcia i jedyne czego brakuje mi na ten moment, to możliwość zapisywania plików do formatu RAW.
Powyższe zdjęcia wykonywane były różnymi trybami aparatu:
- HDR / bez HDR
- Filtry wbudowane
- Tryb makro
- Tryb krajobrazu
- Tryb nocny
Jeśli ktoś chciałby zobaczyć niepomniejszone zdjęcia, proszę o informację w komentarzu, to zamieszczę na Google Drive.
OPROGRAMOWANIE
Telefon, podobnie jak inne urządzenia Meizu, pracuje pod kontrolą Flyme OS 5 – w wersji opartej o Androida 6.0. System posiada wiele udogodnień i funkcji znanych z czystego Androida Marshmallow oraz Nougat, jednak praktycznie nie różni się od wersji opartej o Androida 5.1. Jedynym elementem, o którym warto wspomnieć, a którego nie ma jeszcze w wersji opartej o starszego Androida, jest wbudowany tryb ochrony oczu (f.lux), który możemy ustawić ręcznie, wg harmonogramu lub automatyczne uruchamianie po zmierzchu.
Flyme OS 5 jest w 95% spolszczony (trafiają się zagubione angielskie słowa lub błędne tłumaczenia), ale jeśli chodzi o codzienne używanie telefonu przez przeciętnego użytkownika, to mogę śmiało powiedzieć, że spolszczony jest w pełni (a niedługo powinno pojawić się już pełne tłumaczenie).
MULTIMEDIA
Na koniec czas na kilka informacji dotyczących obsługi multimediów. Jak pisałem w innych recenzjach, do koneserów muzyki nie należę, ale mogę powiedzieć, że dla „przeciętnego” słuchacza telefon spełni swoje zadanie. Korzystanie ze Spotify, YouTube lub odtwarzanie muzyki z telefonu wychodzi bardzo dobrze. Meizu Pro 6 gra czysto i ładnie dzięki wykorzystaniu chipa muzycznego Cirrus Logic CS43L36. Jedyne do czego mógłbym się przyczepić, to brak drugiego głośnika u góry telefonu, dzięki któremu słuchanie na głośniku byłoby jeszcze przyjemniejsze.
Jeśli chodzi o filmy, to nie mogę się do niczego przyczepić. Mocny sprzęt oraz wysokiej jakości ekran sprawiają, że oglądanie filmów jest przyjemnością, o ile ktoś preferuje takie oglądanie filmów.
MEIZU PRO 6 A MEIZU PRO 5
Jak wskazuje numer, Meizu Pro 6 jest oficjalnym następcą Meizu Pro 5, którego recenzję przeczytacie tutaj. Niestety, z żalem muszę przyznać, że w niektórych aspektach model Pro 5 spisuje się lepiej od swojego następcy.
Jedną z najważniejszych rzeczy jest stabilność działania przy dużym obciążeniu.W 5 można było bez przeszkód grać w gry bardziej wymagające i nawet po kilkudziesięciu minutach grania, telefon nie łapał mikro lagów. Niestety, Meizu Pro 6 ma z tym problem, pomimo korzystania z nowszego i „lepszego” procesora.
Drugim ważnym aspektem jest bateria, która w Meizu Pro 5, pomimo większego wyświetlacza, spokojnie wystarczała na cały dzień korzystania z urządzenia. W Meizu Pro 6 niestety nie jest już tak różowo, dlatego warto zaopatrzyć się w powerbanka.
Trzecim elementem, który uległ zmianie, jest zmniejszenie rozmiarów flagowego telefonu, dzięki czemu dużo łatwiej obsługuje się go jedną ręką.
Jeśli natomiast chodzi o płynność działania w codziennym używaniu obu telefonów – uruchamianie aplikacji, przeglądanie internetu, słuchanie muzyki, to oba telefonu spisują się równie świetnie. Mogę nawet powiedzieć, że z Meizu Pro 6, dzięki wykorzystaniu wyświetlacza Super AMOLED, korzysta się dużo przyjemniej.
SPECYFIKACJA MEIZU PRO 6
- Ekran: 5.2-cala (1920x1080px, 423 ppi), Super AMOLED, Gorilla Glass 3
- Procesor: MediaTek Helio x25 (2 rdzenie Cortex-A72 o taktowaniu 2.5GHz, 4 rdzenie Cortex-A53 o taktowaniu 2.0GHz i 4 rdzenie o taktowaniu 1.4GHz) z grafiką Mali-T880 MP4 850 MHz
- Pamięć RAM: 4GB
- Pamięć wewnętrzna: 32GB/64GB
- Aparat: główny 21,2MP, przedni 5MP
- Bateria: 2560 mAh, szybkie ładowanie mCharge 3.0
- Łączność LTE 4G na dwóch kartach SIM (standby mode) z obsługą VoLTE:
- 3G: HSDPA 850/900/1900/2100,
- 4G: LTE na pasmach 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500)
- Dodatkowe: Skaner linii papilarnych mTouch 2.1, wsparcie dla Wi-Fi 2.4/5GHz, USB C+ 3.1, LTE Cat.6, wsparcie dla BLE
- System: Flyme OS 5.2 (Android 6)
- Dostępne kolory: złoty, różowe złoto, kosmiczna czerń, księżycowa szarość, ognista czerwień