Microsoft Office z automatu będzie banować funkcje makro VBA w dokumentach

Microsoft 365

Na temat blokowania makro VBA mówiło się już od dłuższego czasu, aż w końcu Microsoft postanowił wprowadzić tę funkcję do Office.

VBA makro

VBA (Visual Basic for Application), tworzy funkcje makro, które odpowiedzialne są za automatyzację wielu prostych czynności. Bez nich praca w pakiecie Office byłaby długotrwała i męcząca. W zeszłym miesiącu Microsoft rozpoczął testy blokowania VBA makro w Office, ale tylko dla dokumentów, które byłyby ściągane przez użytkowników. Docelowo ma to właśnie w ten sposób działać, po to, aby chronić komputer przed złośliwym oprogramowaniem typu malware. Niestety testy szybko się skończyły, a sam Microsoft stwierdził, że musi jeszcze popracować nad tą funkcją.

Microsoft office

Tylko dla Windowsa

Poprawiona wersja zaczyna powoli pojawiać się w aktualizacji programu Office. Microsoft uważa, że jest to niezbędne, ponieważ nierozważne pobieranie dokumentów i plików z sieci stanowi ogromne zagrożenie dla komputerów. Dlatego też funkcja będzie z automatu banować wszystkie pliki i dokumenty z VBA makro. Użytkownik, w momencie otwieranie pliku zostanie poinformowany o zagrożeniu. Nie będzie to jednak dotyczyć plików pobieranych z sieci lokalnej lub dysków. Co więcej, funkcja będzie działać wyłącznie na systemach Windows korzystających z formatu NFTS. Program Office dla innych platform pozostanie niezmieniony.

Źródło: theverge.com

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!