Kolejny raz hakerom udało się złamać zabezpieczenia i zdobyć informacje, do których nie powinni mieć dostępu. Tym razem problem dotyczy poczty Outlook.com. Firma Microsoft w oficjalnym raporcie przyznała, że dane faktycznie wyciekły. 

Co to oznacza dla użytkowników?

Microsoft poinformował, że hakerzy mieli dostęp do części kont w domenach outlook.com, hotmail.com i msn.com w dniach od 1 stycznia do 28 marca. W przypadku użytkowników biznesowych nie doszło do jakichkolwiek naruszeń czy wycieków danych. Amerykański gigant zdradził, że hakerzy mogli przeglądać jedynie adresy e-mail, tytuły wysyłanych wiadomości oraz nazwy utworzonych folderów. Do ataku zostało wykorzystane oficjalne konto wsparcia Outlook.com, które oczywiście zostało już zawieszone.  Microsoft radzi zmianę hasła, ale jednocześnie zapewnia, że te nie trafiły w ręce niepowołanych osób. Nadal nie zdradzono jak dużo kont zostało przejętych, ale pewne jest, że część z nich pochodzi z Starego Kontynentu.

microsoft outlook.com 1
Wiadomość wysłana przez firmę Microsoft do osób, których dotyczy problem

Treści wiadomości najprawdopodobniej także wyciekły

Jak donosi portal Motherboard wszystko wskazuje na to, że w nielicznych przypadkach wyciekły nie tylko adresy e-mail oraz tytuły wiadomości, a także ich treść. I chociaż Microsoft się do tego nie przyznaje to amerykański gigant miał wysłać specjalne powiadomienie do około 6% użytkowników dotkniętych problemem. Zdobycie treści wiadomości przez hackerów jest dużo poważniejszym problemem. Tak naprawdę dzięki temu można w bardzo prosty sposób zmienić hasło w praktycznie dowolnym serwisie. To jednak jeszcze nie wszystko. Według informacji zdobytych przez Motherboard hackerzy mogli mieć dostęp do niektórych kont nawet przez sześć miesięcy.

Zobacz też: Edge może być kolejnym produktem od Microsoftu na… Linuksa

Microsoft zapewnił, że bardzo poważnie traktuje kwestię ochrony danych użytkowników. Amerykański gigant zapowiedział także, że wdroży specjalne wzmocnienie systemów bezpieczeństwa, aby całkowicie zapobiec tego typu sytuacjom w przyszłości. Pamiętajmy jednak o tym, że hackerzy także są coraz to lepsi i ostatnie włamania na serwery światowych gigantów pokazują jak słabe są ich zabezpieczenia.

Korzystacie z poczty Outlook.com? Jeśli tak to radzimy jak najszybciej zmienić swoje hasło dla własnego bezpieczeństwa!