Microsoft się poddaje. Szef amerykańskiej firmy chce aby Cortana pomagała Asystentowi Google

microsoft cortana

Asystenci głosowi stają się coraz to popularniejsi i to nie pozostawia żadnych wątpliwości. Pamiętacie jeszcze Cortane Microsoftu? Amerykański producent chyba pogodził się z porażką i stara się zrobić wszystko aby ich rozwiązanie całkowicie nie umarło.

Cortana ma pomagać Asystentowi Google

Microsoft już wcześniej podpisał porozumienie z Amazonem w sprawie współpracy pomiędzy Cortaną a Alexą. Inteligentni asystenci mają wzajemnie się uzupełniać i wykonywać zadania, których drugi asystent nie jest w stanie zrealizować. Alexa ma przekazywać Cortanie zadania biurowe, a Cortana prosić Alexę o obsługę smarthome czy wyszukiwanie trasy. Brzmi to naprawdę nieźle. Czy podobną funkcjonalność zobaczymy już niedługo w Asystencie Google? Tego nie możemy być w stu procentach pewni.

To, że Microsoft chce dojść do porozumienia z Google to dopiero połowa sukcesu. Pytanie czy Google będzie chciało aby Asystent współpracował z Cortaną. Sam szef Microsoftu zaznaczył, że jego zdaniem ich inteligentny asystent głosowy nie jest konkurencją dla innych rozwiązań, a jedynie usługą, która może poszerzyć ich funkcjonalność. Brzmi to bez wątpienia jak przyznanie się do porażki.

asystent google 2

Zobacz też: Komendy Asystenta Google – lista komend działających z asystentem głosowym

Dlaczego Cortana umiera?

Tak naprawdę odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Z asystentów głosowych użytkownicy korzystają przede wszystkim na swoich smartfonach, a uśmiercenie mobilnego Windowsa spowodowało, że posiadacze telefonów korzystają albo z Androida albo z iOSa. Tym samym otrzymują oni na starcie wbudowanego Asystenta Google lub Siri, a instalowanie dodatkowych asystentów nie dla każdego jest kuszącą propozycją. Tym samym spora część użytkowników całkowicie zapomniała o Cortanie.

Oczywiście z rozwiązania Microsoftu możemy nadal korzystać na komputerach z Windowsem, ale w tym przypadku asystent głosowy wydaje się czymś całkowicie zbędnym. Bez wątpienia Cortana nie zostanie całkowicie uśmiercona, a nadal będzie proponowana innym firmom jako poszerzenia funkcjonalności ich rozwiązań. Czy Google zgodzi się na propozycję Microsoftu? Tego powinniśmy dowiedzieć się w niedalekiej przyszłości.

Korzystaliście kiedykolwiek z Cortany? A może nawet nie wiedzieliście o istnieniu tego asystenta? Co myślicie o pomyśle połączenia rozwiązania Microsoftu z Asystentem Google? Zapraszamy do dyskusji!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!