Pojawiła się data premiery MIUI 13, a wraz z nią… dwie listy smartfonów, które dostaną aktualizację

MIUI 13

W najbliższym czasie czeka nas aktualizacja do MIUI 12.5. Nowa wersja nakładki ma wprowadzić przede wszystkim większą szybkość działania oraz stabilność do interfejsu na smartfonach Xiaomi. Nie jestem zdziwiony decyzją przedsiębiorstwa, aby przyspieszyć system, ponieważ w ostatnim czasie optymalizacja powędrowała ostro w dół. Więcej wydawanych modeli wymusza więcej pracy nad aktualizacjami, a te w dodatku wyglądają inaczej w zależności od regionu. MIUI 12 zostało zaprezentowane w Chinach 27 kwietnia 2020 roku, globalnie 19 maja 2020 roku, a wspomniane MIUI 12.5 w grudniu ubiegłego roku. Oznacza to, że minął już ponad rok od wprowadzenia poprzedniej, dużej aktualizacji nakładki, więc przyszła pora na pokazanie kolejnej wersji – MIUI 13.

Prace nad MIUI 13 muszą być w toku już od dawna. Nie wiemy jeszcze co dokładnie zmieni się w tej wersji nakładki, choć myślę, że ponownie zostanie przeprojektowany interfejs. Ostatnie zmiany spotkały się ze sporą krytyką, że teraz MIUI wygląda prawie jak iOS. Jestem ciekaw czy tym razem chińscy projektanci będą również podpatrywać jak niektóre elementy wyglądają u konkurencji, czy może Xiaomi zaskoczy nas zupełnie nową, odświeżoną i piękną nakładką.

Aby spełnić oczekiwania użytkowników Xiaomi przeprowadza badania dotyczące tego, co chcieliby zmienić w systemie. Nie jest to jednak tylko akcja w Chinach lub globalna, ale taką ankietę przeprowadzono nawet w naszym kraju. Na polskiej wersji językowej forum Mi Community pojawiło się pytanie “Co warto zmienić? Na co zwrócić uwagę?” przy projektowaniu MIUI.

Otrzymałem informację, że HQ pracuje nad zupełnie nowym MIUI i z tego powodu przygotowało ankietę, którą warto wypełnić dzieląc się swoimi uwagami. Będą brane pod uwagę! Pytania są dość szczegółowe. Dotyczą m.in. waszej oceny systemu pod względem stabilności, interfejsu, kompatybilności z innymi urządzeniami.

_doMIno_

Ankieta jest jeszcze otwarta, znajdziecie ją pod >> tym linkiem <<. Poruszane są w niej takie kwestie jak: łatwa obsługa, stabilny system, atrakcyjny interfejs, animacje, ochrona prywatności, bezpieczeństwo systemu, zbudowane aplikacje, ale też reklamy. Myślę, że te, jeśli już się pojawiają, to raczej nie podobają się nikomu, więc głosy były w większości negatywne. Czy istnieje szansa, że w nowej wersji MIUI 13 ujrzymy ich mniej lub zero? Wątpię, ponieważ na tym Xiaomi oparło swój model zarabiania i tak łatwo tego nie wycofa. Możliwe, że pokazujące się banery w aplikacjach systemowych będą mniej zauważalne lub lepiej oznakowane.

W sieci dość dawno pojawił się wyciek, ukazujący rzekomo wygląd interfejsu MIUI 13, a dokładniej design powermenu w nakładce systemowej. Jak Wam się ono podoba?

Te modele prawdopodobnie nie dostaną MIUI 13

Wszystkie listy prezentujące to, które dokładnie urządzenia dostaną nową wersję nakładki należy brać z przymrużeniem oka. Xiaomi nie ogłosiło jeszcze, kiedy i jakie telefony zostaną zaktualizowane do MIUI 13. Nie ogłoszono wszak jeszcze MIUI 13. Wczorajszy przeciek wskazuje, że wiemy, które modele aktualizacji nie dostaną. Według niego będą to:

  • Xiaomi Mi 9,
  • Xiaomi Mi MIX 3,
  • seria Redmi Note 8 (Redmi Note 8, Redmi Note 8T, Redmi Note 8 Pro),
  • seria Redmi 8.

Przyznaję, że jestem zawiedziony faktem, że te urządzenia nie dostaną nowego MIUI. Pamiętacie Redmi Note 5 Pro? Smartfon ten wyszedł na rynek z MIUI 9, a w tym roku został zaktualizowany do nakładki MIUI 12. Oznacza to, że otrzymał trzy nowe wersje. Dlaczego więc takiego wsparcia nie mogą mieć popularne Redmi Note 8T czy Xiaomi Mi 9, które trafiły na rynek z MIUI 10? Fakt, że nie zostaną objęte aktualizacją oznacza, że dokonają swojego żywota na MIUI 12.5.

MIUI 12.5

Najnowsza lista modeli, które dostaną aktualizację

O sytuacji inaczej sądzi Xiaomiui. Według nich poprzednie informacje nie zgadzają się z polityką aktualizacji Xiaomi, a więc seria Redmi Note 8, a także seria Mi 9 dostaną aktualizację. Koniec wsparcia dotyczy natomiast serii Redmi Note 7.

Prawdopodobna data premiery MIUI 13

Omawiane modele to nie jedyna nowa informacja. W sieci krąży też data premiery MIUI 13. Jest nią 25 czerwca. Wtedy zostanie ogłoszone MIUI w Chinach, a na globalną premierę będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Być może wkrótce pojawi się więcej informacji, gdyż data premiery jest już bliska.

Źródło: antutu.com, rprna.com

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!