Mobian to nowy mobilny Linux bazujący na Debianie

mobian

Co prawda, aktualnie istnieje całkiem sporo mobilnych dystrybucji Linuxa, ale to nie oznacza, że nie może być więcej. Do tego grona dołączył Mobian, którego zadaniem jest przeniesienie Debiana na smartfony.

Już teraz istnieje wiele przeróżnych dystrybucji Linuxa, których przeznaczenie to urządzenia mobilne (przede wszystkim smartfony) i do najpopularniejszych należą Ubuntu Touch oraz PostmarketOS. Do tego grona dołączył kolejny system – Mobian.

Warto przeczytać: PinePhone Community Edition z PostmarketOS będzie w sprzedaży już w lipcu!

Mobian

Mobian to kolejny system operacyjny, który będzie można zainstalować na PinePhone. Czym się on wyróżnia? Przede wszystkim jest to niemalże czysty Debian wraz ze środowiskiem graficznym GNOME dostosowanym pod ekrany smartfonów (Phosh).

W systemie znajdziemy wiele zoptymalizowanych pod kątem smartfona aplikacji, chociażby Calls (służy do wykonywania połączeń telefonicznych), Chatty (klient SMS), Fractal (aplikacja do obsługi platformy Matrix), Fragments (BitTorrent client), a także Forklift (narzędzie do pobierania filmów i muzyki). Oczywiście nie zabrakło przeglądarki internetowej Epiphany, obsługi radia internetowego czy gier. Co ważne, zawsze możemy przerobić strony internetowe na oddzielne aplikacje, dzięki czemu możemy uzyskać szybki dostęp na przykład do Instagrama.

Póki co Mobian jest dostępny tylko i wyłącznie na PinePhone’a, jednak autorzy potwierdzili, że w przyszłości lista obsługiwanych urządzeń powinna znacznie się wydłużyć. Warto dodać, że jest to kolejna mobilna dystrybucja Linuxa, która jest niezwykle dynamicznie rozwijana i wygląda naprawdę obiecująco. Jak będzie wyglądać przyszłość Linuxa na smartfonach? Ciężko powiedzieć, ale mam nadzieję, że osiągnie chociaż taką popularność, jaką ma Linux na komputerach osobistych.

Chcielibyście korzystać z “prawdziwego Linuxa” na smartfonie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!