Mobilny Firefox z wieloma wtyczkami! Zmiana już nadchodzi

firefox focus
(fot. Mozilla)

Mozilla w końcu zapowiedziała, że mobilny Firefox otworzy się na większą liczbę wtyczek.

Mozilla Firefox na Androidzie z większą liczbą wtyczek

Mobilny, stabilny Firefox oferuje obsługę wtyczek, ale mowa tu tylko o krótkiej liście wybranych dodatków, typu kilka adblockerów czy menedżer haseł BitWarden. Fakt, są to niezwykle przydatne dodatki, ale pewnie każdy z nas ma coś własnego, wybranego. Dla mnie chociażby jest to Redirector, czyli narzędzie, które automatycznie przenosi mnie na inną stronę, na przykład z Twittera X na Nittera.

Jak czytacie regularnie ROOTBLOG-a to pewnie wiecie, że istnieje opcja instalacji innych dodatków w Firefoksie na Androidzie, a jest to możliwe w wersji Nightly oraz Beta, wykorzystując system kolekcji dodatków. Więcej dowiecie się >>stąd<<.

Jak się okazuje, Firefox powiedział deweloperom, że jeszcze na początku września zostanie ogłoszone dodanie większej liczby wtyczek do stabilnej odsłony przeglądarki. Funkcja ma zostać udostępniona w 2023 roku. Dlaczego tak długo Firefoksowi zeszło do podjęcia tej decyzji? Jak tłumaczą deweloperzy, potrzebny był czas na zbudowanie odpowiedniej infrastruktury do testowania mobilnych wersji wtyczek.

W świecie przeglądarek mobilnych jest tak wiele kreatywnego potencjału do odblokowania. Mozilla chce zapewnić programistom najlepsze możliwe wsparcie, aby byli oni wyposażeni i uprawnieni do tworzenia nowoczesnych mobilnych rozszerzeń WebExtensions

Giorgio Natili, Firefox Director of Engineering

Mozilla tłumaczy deweloperom jak móc odblokować swoją wtyczkę do wykorzystywania na Androidzie, a także pokazuje jak zacząć ją testować. Co ciekawe, do testowania ma służyć właśnie droga instalacji wtyczek z wykorzystaniem kolekcji – tak jak to pokazywaliśmy w poradniku. Warto odnotować, że Mozilla zaimplementowała też ważne usprawnienie, które ma pozwolić lepiej działać wtyczkom na Androidzie. Nowość można testować w Firefox Nightly.

Źródło: Mozilla Blog

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!