Mobilny Linux na OnePlus 6 uruchamia appki z Androida z pełną płynnością!

oneplus 6

Właśnie doszło do ogromnego przełomu w świecie mobilnego, “prawdziwego” Linuxa. A o co chodzi? Otóż pewnemu deweloperowi udało się uruchomić aplikacje z Androida z przyspieszeniem sprzętowym na systemie Linux!

Pełna wydajność aplikacji z Androida na “prawdziwym” Linuxie!

Linux na smartfonach rozwija się dynamicznie. Deweloperzy są w stanie przygotować wiele ważnych i przydatnych aplikacji systemowych. Istnieje również wiele klientów usług trzecich – chociażby Matrix czy Telegram. Niestety, gdy jednak mówimy o innym programach (zwłaszcza takich bez PWA), to mamy ogromny problem. Z tego też powodu rozwijana jest platforma, która pozwala na uruchamianie aplikacji z Androida właśnie na Linuxie. Działało to…. jako tako, jednak teraz nastąpił pewien przełom.

Już od dawna istnieje narzędzie Anbox, które pozwala na uruchamianie aplikacji z Androida na Linuxie. Pewien deweloper zrobił swoją wersję tego narzędzia o nazwie WayDroid, która ma bardzo ważną rzecz – przyspieszenie GPU. To sprawia, że wszystkie aplikacje działają niemalże tak samo jakby były uruchomione natywnie na Androdzie. Różnica w wydajności to ma być zaledwie kilka procent.

WayDroid udało się uruchomić na OnePlus 6/6T, gdzie działa akceleracja graficzna. Efekt jest naprawdę zdumiewający, bowiem wydajność jest wysoka i w zupełności wystarczająca do codziennego użytkowania.

To sprawia, że na mobilnym, “prawdziwym” Linuxie będziemy mieli wygodny dostęp do programów z Androida. Z tego też powodu nie zostaniemy odcięci od aplikacji bankowych czy związanych z transportem, a nawet od gier. Teraz tylko pozostało czekać, aż platforma jeszcze lepiej zostanie zoptymalizowana i zintegrowana z systemem.

Źródło: tuxphones.com

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!