mObywatel zmieni się! Nowy design wygląda dobrze

mobywatel
(fot. @jciesz)

Aplikacja mObywatel przejdzie ogromne zmiany i interfejs nareszcie stanie się nowoczesny i po prostu wygodny.

mObywatel zmienia się

Aplikacja mObywatel rozwija się naprawdę dynamicznie a działania rządowe sprawiają, że ma być traktowana na równi z fizycznymi dokumentami. Jednak trzeba to przyznać – design aplikacji jest dosyć przeterminowany i niezbyt dostosowany do dzisiejszych standardów. W zasadzie mamy proste kafelki i początkowo miałem lekki problem z odnalezieniem się w aplikacji, a przynajmniej w zrozumieniu jakiejś hierarchii priorytetów danych dokumentów.

Na szczęście programiści chcą to zmienić. Janusz Cieszyński , Sekretarz Stanu w Cyfryzacja KPRM, pochwalił się nagraniem będącym w zasadzie wycieczką po nowej wersji aplikacji mObywatel. Co dostrzegamy? Przede wszystkim nowoczesny design, moim zdaniem częściowo inspirowany Portfelem Google.

Na samej górze mamy duże kafelki do najważniejszych dokumentów, chociażby dowodu osobistego, legitymacji adwokackiej czy certyfikatu COVID. Kafelki te (a raczej karty) możemy zmieniać gestem przesuwania. Natomiast poniżej mamy szybki dostęp do ważnych usług, między innymi do zakupu biletów, podejrzenia punktów karnych czy eRecepty. Na samym dole mamy zakładki – Start, Dokumenty, Skaner QR, Usługi oraz Więcej.

Po wejściu w te zakładki dokumenty już są wyświetlane w formie normalnej listy. Co ważne, dokumenty na ekranie startowym można usuwać lub zmieniać ich kolejność. Dzięki temu najważniejsze rzeczy możemy mieć tuż pod ręką. Ekran logowania natomiast wygląda niemalże tak samo jak teraz.

Zmiany są na zdecydowany plus, aczkolwiek mnie ciekawi status ciemnego motywu. O ile na komputerze preferuje jasne barwy, tak na telefonie lepiej pracuje mi się z ciemnymi. Aktualnie mObywatel nie ma ciemnego motywu i film udostępniony przez Janusza Cieszyńskiego niczego w tym temacie nie zdradza. Autor jednak dodał, że ma pojawić się tam informacja o jakości powietrza – obstawiam, że na bazie API wystawionego przez GIOŚ.

Źródło: @jciesz

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!