Moduły DDR5 będą miały taktowanie nawet 10000 MHz!

pcroot 2 amd ram led

Nowy standard pamięci – DDR5 – ukaże się najprawdopodobniej pod koniec tego roku. Tymczasem pierwsze firmy już zapowiadają, co udało im się wycisnąć z modułów.

Gamingowe moduły RAM typu DDR5 z taktowaniami przekraczającymi 10000 MHz.

Chiński producent pamięci, Netac (nie mylić z Natec), zapowiedział, że będzie sprzedawać gamingowe moduł RAM typu DDR5 o taktowaniach przekraczających 10000 MHz. Firma obwieściła, że wczoraj, podobnie jak paru innych producentów otrzymali oni pierwszą partię kości DDR5 od Microna. Dzięki temu udało im się rozpocząć proces przygotowywania autorskich pamięci DDR5. Jak podaje źródło, pamięci DRAM, które otrzymał Netac mają kod produktu IFA45 Z9ZSB, co sugeruje, że są to wczesne próbki układów scalonych (ES IC).

Netac podaje, że będzie ofertować kości DDR5, które będą cechować się taktowaniem powyżej 10000 MHz. To ponad dwukrotnie więcej niż bazowe taktowania DDR5, które mają wynosić 4800 MHz. Wydaje się to być sporym przeskokiem, ale nie zapominajmy, że pamięci DDR4, obecnie oferowane najczęściej z taktowaniem w okolicach 3000 MHz, też startowały nisko, bo od 2133 MHz. A obecnie na rynku mamy zestawy o taktowaniu ponad 4, a nawet i ponad 5 tysięcy MHz.

Co więcej, firma T-Force ujawniła, że pamięci DDR5 oferują znacznie więcej, jeśli chodzi o obsługę podkręcania. Jest to spowodowane w głównej mierze zastosowaniem lepszych układów scalonych zarządzania energią, które umożliwiają na napięcia ponad 2,6 V. Zmianie uległo też umieszczenie komponentów wymaganych do konwersji napięcia, teraz te moduły znajdą się na samych pamięciach, a nie na płycie głównej. Przyniesie to wzrost potencjału OC, mniejsze użycie energii i mniejsze szumy.

Kości pamięci typu DDR5 możemy spodziewać się w okolicach premiery procesorów Intel Alder Lake 12. generacji i towarzyszących im płyty głównych Z690, które mają zadebiutować w drugiej połowie roku. Patrząc na ogólne trendy cenowe na rynku podzespołów komputerowych, a także ilość nowych technologii w DDR5 te układy raczej nie będą należały po premierze do najtańszych.

Źródło: ithardware.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!