Nadajniki 5G produkowane przez Huawei muszą zniknąć z Wielkiej Brytanii

Huawei P40 Pro tył

Huawei po raz kolejny może mieć spory problem. Izba Gmin podjęła decyzję o całkowitym wycofaniu nadajników 5G produkowanych przez firmę z Państwa Środka z terenu Wielkiej Brytanii. Jaki jest powód takiej decyzji i co na to chiński producent?

Nadajniki 5G Huawei muszą zniknąć z Wielkiej Brytanii

Decyzja Izby Gmin jest jasna – po 31 grudnia tego roku brytyjskie telekomy nie będą mogły współpracować z Huawei w kwestii budowania nadajników 5G. Co więcej firmy, które już teraz zbudowały swoje nadajniki będą musiały usunąć z nich części dostarczone przez producenta z Państwa Środka przed 2027 rokiem. Brzmi jak żart? Niestety, ale to rzeczywistość. Według władz Wielkiej Brytanii technologie i rozwiązania Huawei są bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego.

Ciekawostką jest jednak to, ze decyzja ta dotyczy jedynie nadajników 5G. Jeśli zatem któryś z brytyjskich telekomów korzysta ze starszych generacji urządzeń Huawei to tak naprawdę nie musi wprowadzać w swojej infrastrukturze jakichkolwiek zmian. Oczywiście na decyzję tę wpłynęły sankcję nałożone przez rząd Stanów Zjednoczonych na chińskiego producenta. Bez wątpienia Huawei z powodu decyzji Izby Gmin poniesie sporo strat, ale liczę na to, że firma poradzi sobie z kolejnym kryzysem i wyjdzie z niego obronną ręką.

Zobacz także: Huawei P40 Lite 5G oficjalnie. Całkiem opłacalny średniak zadebiutował na polskim rynku.

Co na to Huawei?

Oczywiście krótko komunikacie wydanym przez Izbę Gmin głos w sprawie zabrał brytyjski przedstawiciel firmy Huawei. Według chińskiego producenta decyzja ta jest przede wszystkim złą wiadomością dla każdego, kto w Wielkiej Brytanii korzysta z telefonu komórkowego. Co więcej zaznaczono, że wycofanie nadajników Huawei z budowania infrastruktury 5G sprawi znacząco wolniejszy rozwój cyfryzacji, a także podniesie koszty usług. Chiński producent zachęca tamtejsze władze do ponownego rozpatrzenia sprawy i liczy na zmianę decyzji. Jednocześnie firma gwarantuje, że nadajniki 5G są w pełni bezpieczne zarówno dla samych użytkowników jak i bezpieczeństwa narodowego. Jak sytuacja się rozwinie? Czas pokaże!

Na zdjęciu głównym znajduje się Huawei P40 Pro, którego recenzję znajdziecie tutaj.

Co myślicie o decyzji Izby Gmin Wielkiej Brytanii? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!