NayuOS to otwartoźródłowa odsłona Chrome OS chroniąca Twoją prywatność

cloudready

Chrome OS, podobnie jak Android, ma w sobie wiele usług ściśle powiązanych z Google’m. Dlatego też znalazły się osoby, które przygotowują specjalne wersj Chrome OS z wyciętymi usługami giganta. Jednym z takich produktów jest NayuOS.

Jeśli posiadasz Chromebooka to nie jesteś skazany na Chrome OS i możesz poszukać jakichś alternatyw. Warto wymienić sobie takie systemy jak Chromium OS i CloudReady (choć to oprogramowanie dla nie-chromebooków). Istnieje również możliwość zainstalowania podstawy Linuxa bezpośrednio w Chrome OS, co pozwala na uruchamianie linuxowych aplikacji (choć mają one nie najlepszą wydajność). Można także usunąć domyślny system i zainstalować tradycyjną dystrybucję Linuxa – jedną z nich jest NayuOS.

Warto zobaczyć:

Moja przygoda z Chrome OS (CloudReady) – jest świetnie, ale ten jeden ogromny minus

NayuOS

NayuOS to w rzeczywistości fork Chrome OS – ma dokładnie taki sam interfejs i zasady działania jak produkt od Google’a. Jednak w odróżnieniu od swego pierwowzoru NayuOS jest zgodny z polityką FOSS (Free and Open Source Software), a więc można uznać, że każdy element OS-a jest sprawdzony i bezpieczny. Ze względu na to, w Nayu nie znajdziemy żadnych usług Google’a, co sprawia, że komputer działa znacznie szybciej i lepiej.

Niestety, są również minusy tego rozwiązania. Jako użytkownik nie możemy korzystać z obsługi Flasha, podłączać zewnętrznych urządzeń, nie możemy instalować dodatków do przeglądarki internetowej, jak i również przechowywać dokumenty we wbudowanej pamięci, a także instalować paczki.

Warto przeczytać: Ta wizytówka to w rzeczywistości komputer z Linuxem!

NayuOS skierowany jest głównie do deweloperów. System ten na dzień dobry ma kilka ważnych narzędzi, takich jak obsługa Git, IPv6, node.js, a także Python i tak dalej. To sprawia, że nawet najbardziej podstawowego Chromebooka możemy zmienić w świetne urządzenie do programowania.

NayuOS jest tworzony na komputery bazujące na systemie Chrome OS. Niestety, nie każdy Chromebook jest wspierany. Listę wspieranych urządzeń znajdziecie >tutaj<.

Co myślicie o NayuOS? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!