Xiaomi Loop LiquidCool – nowa, innowacyjna technologia chłodzenia smartfonów

Xiaomi Loop LiquidCool - nowa, innowacyjna technologia chłodzenia smartfonów

Z roku na rok smartfony z segmentu premium oferują coraz to wydajniejsze procesory, które można wykorzystywać do wielu ciężkich, rozbudowanych i intensywnych zadań. Sprawia to, że urządzenia te mocno się grzeją, więc każdy z producentów dba o skuteczne systemy chłodzenia. Xiaomi zaprezentowało właśnie swoją autorską technologię chłodzenia o nazwie Loop LiquidCool.

Czym jest technologia Loop LiquidCool?

Jak informuje producent, omawiany system został zainspirowany rozwiązaniami chłodzącymi stosowanymi w przemyśle lotniczym. Technologia Loop LiquidCool wykorzystuje efekt kapilarny, który „przyciąga” płyn chłodzący do źródła ciepła, a następnie odparowuje i rozprasza ciepło w kierunku chłodniejszego obszaru. 

Xiaomi Loop LiquidCool - nowa, innowacyjna technologia chłodzenia smartfonów

Nowe rozwiązanie korzysta z rurek cieplnych i składa się z parownika, skraplacza, komory napełniania oraz rurek z gazem i cieczą. Umieszczony przy źródłach ciepła parownik zawiera chłodziwo, które zmienia stan na gazowy, gdy smartfon jest pod dużym obciążeniem. Gaz i strumień powietrza są następnie doprowadzane do skraplacza, gdzie gaz ponownie skrapla się w ciecz. Ciesz z kolei wchłaniana jest i zbierana przez włókna znajdujące się w komorze napełniania. Parownik napełnia się i jest gotowy do dalszej pracy. 

Co prawda, technologia Loop LiquidCool wykorzystuję tę samą metodę, co klasyczne chłodzenie z komorą parową, ale warto zaznaczyć, że w konwencjonalnych systemach VC nie ma oddzielnych kanałów dla gazów i cieczy, przez co gorący gaz i chłodne ciecze mieszają się ze sobą i nawzajem sobie przeszkadzają. Xiaomi chwali się, że pompa w kształcie pierścienia posiada specjalną konstrukcję, która zmniejsza opór przepływu gazu o 30%. Zastosowanie tego typu rozwiązania umożliwia bardziej wydajny obieg pary, a maksymalna wydajność wymiany pary wzrasta nawet o 100%. 

Xiaomi Loop LiquidCool - nowa, innowacyjna technologia chłodzenia smartfonów

Warto dodać, że w komorze uzupełniania zastosowano zawór Tesli, który jest jednokierunkowy i umożliwia przede wszystkim przepływ cieczy przez parownik, blokując przy tym ruch gazów w przeciwnym kierunku. 

Co ciekawe, producent zmodyfikował swój smartfon, a dokładnie model Mi MIX4, w którym oryginalną komorę parową zastąpiono nowym rozwiązaniem Loop LiquidCool. Podczas 30-minutowego testu, który obejmował grę Genshin Impact z maksymalnymi ustawieniami graficznymi i w 60 klatkach na sekundę, system chłodzenia utrzymywał temperaturę urządzenia poniżej 47,7°C, a sam procesor był o 8,6°C chłodniejszy niż w urządzeniu ze standardowym systemem odprowadzania ciepła. 

Xiaomi Loop LiquidCool - nowa, innowacyjna technologia chłodzenia smartfonów

Dużym plusem jest fakt, że system Loop LiquidCool nie wymaga aż tyle miejsca w obudowie smartfona, co standardowe komory parowa, a to powinno pozytywnie wpłynąć m.in na wielkość stosowanych akumulatorów. Na koniec warto dodać, że Xiaomi planuje wprowadzić technologię Loop LiquidCool w swoich smartfonach w drugiej połowie 2022 roku. 

Źródło: Informacja prasowa

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!