Nvidia prawdopodobnie pracuje nad nowym urządzeniem

nvidia shield tablet

Nvidia najbardziej znana jest ze swoich układów graficznych dla komputerów stacjonarnych i laptopów. Jednakże ich mobilne SoC także odniosły całkiem niezły sukces. Popularna konsola Nintendo Switch przecież jest napędzana przez NVIDIA Tegra X1.

Nadchodzi nowość?

Switch nie był jedynym sprzętem z Tegrą. Pominę tutaj dawno temu wydane smartfony, Nvidia miała swoje urządzenia z serii SHIELD. Niestety firma zaprzestała produkcji tych urządzeń, jak również anulowała plany wprowadzenia nowego SHIELD Tablet. Coś jednak może się w tej kwestii zmienić. Analizując kod z najnowszego oprogramowania SHIELD Experience, możemy zobaczyć, że trwają prace nad trybem desktopowym, dla nowego tajemniczego urządzenia o nazwie kodowej “mystique”. Co więcej, udostępniony przez Nvidia kod źródłowy, wyjawia niektóre szczegóły specyfikacji, tym samym sugerując, że być może, będzie to urządzenie 2 w 1 jak Microsoft Surface Book.

nvidia shield

“Mystique”

Nvidia słynie z nadawania swoim urządzeniom nazw kodowych związanych z uniwersum Marvela. Dla przykładu, SHIELD Portable nazwano “thor”, choć później nazwę tą zmieniono na “roth”. “WX” (Weapon X) czy “SB” (Songbird) również były używane w przeszłości. Na scenie telewizyjnej zaś, pojawiały się takie nazwy jak “blake”, “jarvis”, “pepper”, “thunderstrike”, “darcy” i “foster”. Toteż nazwa “mystique” od razu zwróciła uwagę.

Kod źródłowy z zeszłego roku, wskazuje na urządzenie z 13.5″ wyświetlaczem LCD o rozdzielczości 3000×2000 (proporcje 3:2) od Panasonica. To trochę sporo jak na tablet, stąd przypuszczenia, że raczej będzie to urządzenie 2 w 1. To tym bardziej pasuje do informacji o 3 trybach działania, znalezionych w SHIELD Experience. Warto wspomnieć że Surface Book również ma ekran o takich wymiarach, jednakże, jeśli “Mystique” istnieje, niekoniecznie musi być jego konkurentem, zwłaszcza, że póki co nie wiemy wiele o specyfikacji.

W pewnym momencie nazwa kodowa “mystique” odnosiła się do urządzenia z Tegrą X2, jednak ostatnio “mystique” pojawiło się w drzewie urządzeń dla układu Tegra Xavier.

nvidia tegra xavier
Tegra Xavier

Xavier

Nvidia Tegra Xavier to ogromny, wydajny chip o przeznaczeniu dla robotyki, sztucznej inteligencji i komputerów samochodowych, użyty chociażby w module Jetson AGX Xavier. Jetson działa w energooszczędnym trybie 10W w porównaniu do maksymalnych 30W, toteż, o ile “mystique” faktycznie będzie korzystać z Tegra Xavier, pewnie będzie działać własnie w tym trybie. Dla porównania SHIELD Tablet K1 działał na 2014 Tegra K1, a anulowany w 2016 SHIELD Tablet (nazwa kodowa “hawkeye”) miał korzystać z układu Tegra X1 znanego z Nintendo Switch i SHIELD Android TV. W związku z tym, “mystique” otrzymując SoC Tegra Xavier, byłby najpotężniejszym urządzeniem z serii SHIELD. Jednak, powtórzę się, nie należy tego brać za pewnik, ponieważ to jedynie domysły na podstawie szczątkowych informacji.

Raczej nie tablet

Na sam koniec, warto dodać, że urządzenie raczej nie będzie tabletem. Biorąc pod uwagę wycofanie prac nad Nvidia SHIELD Tablet w 2016, z czym związek mogła mieć premiera Nintendo Switch (choć nie jestem tego pewien), dziwnym byłby powrót na ten rynek. Co prawda nikt nie zaprzeczył tej teorii, ale nawet sam CEO Nvidia niezbyt chętnie wypowiada się w temacie, sugerując jedynie, że nie ma sensu wydawanie nowych urządzeń, jeśli mają być tylko marginalnym ulepszeniem poprzednika.

Czy “mystique” byłby dobrym tabletem? Cóż, biorąc pod uwagę jak wygląda sytuacja na Androidowym rynku tabletów, z pewnością by się wyróżniał. Bądź co bądź, dla większego iPada Pro z iOS, wśród Androidów nie ma konkurencji. Jednakże patrząc na to, jak wygląda przychylność developerów dla tego typu urządzeń, czyli brak dobrego wsparcia aplikacji (są one po prostu “większe”, ale nie oferują niczego więcej niż na smartfonie), nie sądzę by tak mocny hardware w tablecie z Androidem miał sens. Czas pokaże, co z tego wyjdzie.

A wy, co myślicie o “mystique”? Zapraszam do dyskusji!

Dodaj komentarz
Total
3
Share