Odszumianie ze sztuczną inteligencją? Sprawdźcie NVIDIA RTX Voice (działa również na GTX)

Odszumianie ze sztuczną inteligencją? Sprawdźcie NVIDIA RTX Voice (działa również na GTX)

W dobie koronawirusa wszelakie rozmowy coraz częściej odbywają się nie na żywo, ale za pośrednictwem komputera. Przydatny jest wtedy dobry mikrofon, w końcu nie chcielibyśmy, aby osoba po drugiej stronie słyszała buczenie i szumy, a nasz głos. Na naszym portalu pojawił się już poradnik pokazujący co możecie zrobić, jeśli nie macie go wcale. Co jednak, jeśli macie, ale niezbyt dobry? Dobre mikrofony kosztują teoretycznie nie miało. Czy taki standardowy model również może brzmieć wyraźnie? Narzędzie NVIDII pokazuje, że tak. Jeżeli interesuje Was ten temat, zapraszam do zapoznania się z dalszą częścią, gdzie pokażemy nie tylko działanie RTX Voice, ale i instrukcję, jak uruchomić to na kartach z serii GTX.

NVIDIA RTX Voice – co to jest i jak to działa

NVIDIA RTX Voice to nowa wtyczka, która wykorzystuje procesory graficzne NVIDIA RTX i ich możliwości AI do usuwania rozpraszającego hałasu w tle z transmisji, czatów głosowych i zdalnych spotkań wideokonferencyjnych. Pozwala to użytkownikom dołączyć do spotkania bez martwienia się o niepożądane dźwięki, takie jak głośne pisanie na klawiaturze lub inne dźwięki otoczenia w hałaśliwym otoczeniu. RTX Voice działa również w drugą stronę, a więc tłumi szumy tła w odtwarzaczu w głośnym otoczeniu, dzięki czemu przychodzący dźwięk jest łatwiejszy do zrozumienia.

Jak wygląda efekt? Możecie zobaczyć to sami na przygotowanym przez nas teście. Ja osobiście byłem zaskoczony tym, jak dobrze wycinane są szumy na moim mikrofonie, który należy do niższej półki cenowej.

Instalacja na GTX

Narzędzie możecie pobrać ze strony NVIDII, tutaj. Oficjalnie producent pozwala instalację jedynie jeżeli mamy kartę z serii RTX oraz Windowsa 10. Ograniczenie te da się jednak ominąć i wszystko działa jak należy (u mnie na 1660 Ti). W tym celu należy rozpakować pobraną instalkę, np. programem 7zip. Następnie przechodzimy do NVIDIA_RTX_Voice_v0.5.12.6\NvAFX i szukamy pliku RTXVoice.nvi. Musicie edytować go programem typu Notatnik i usunąć fragment

<constraints>
	<property name="Feature.RTXVoice" level="silent" text="${{InstallBlockedMessage}}"/>
</constraints>

Instalację uruchamiamy otwierając plik setup.exe

Dajcie znać czy udało Wam się uruchomić RTX Voice i jesteście zadowoleni z efektów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!