Office 365 i Google Workspace jako Snapy w Ubuntu? Canonical nad tym pracuje!

Ubuntu 23.10
Ubuntu 23.10

Jak się okazuje, firma Canonical chce przygotować specjalne pakiety, które ułatwią instalację narzędzi Microsoft 365 oraz Google Workspace. O co chodzi?

Jedną komendą zainstalujesz Microsoft 365 i Google Workspace w Ubuntu. Wbrew pozorom, to dobry pomysł

Jak się okazuje, wraz z Ubuntu 24.04 w Snap Store pojawią się nowe pakiety. Chodzi tu o Microsoft 365 Online oraz Google Workspace. Niestety nie, nie ma tutaj mowy o faktycznym Microsoft Office dla Linuksa. Te pakiety będą tak naprawdę wrapperami dla aplikacji przeglądarkowych, które to już teraz uruchomimy na Linuksie, ale właśnie w przeglądarce, na przykład Mozilla Firefox czy Google Chrome. Dlaczego więc Ubuntu chce stworzyć takie pakiety?

Wrappery aplikacji Electron, które sprawiają, że aplikacje przeglądarkowe działają nieco jak desktopowe nie są niczym nowym. Są jednak chętnie instalowane, bo niekiedy dają dodatkowe funkcje i pozwalają rozdzielić te programy od samej przeglądarki internetowej. I tu ma być dokładnie to samo.

Tworzymy serię snapów produktywności ukierunkowanych na gsuite i Office 365. Kiedy to zrobimy, będzie to tak proste, jak uruchomienie $ snap install gsuite i bam! Elektronicznie zapakowane wersje twoich niezbędnych narzędzi produktywności będą na wyciągnięcie ręki.

Tim Holmes-Mitra
Wizualizacja pomysłu (fot. Tim Holmes-Mitra)
Wizualizacja pomysłu (fot. Tim Holmes-Mitra)

Tak jak wspomniałem, te pakiety mają sporo sensu. Dlaczego? Otóż platformy Office 365 oraz Google Workspace są chętnie wybierane przez mnóstwo firm. To samo jest z Ubuntu, który jest w zasadzie najczęściej pierwszym wyborem dla komputerów firmowych typu desktop, działających pod kontrolą Linuksa. Instalacja takiego oprogramowania – czy to komendą, czy to za pomocą sklepu z aplikacjami – będzie dla wielu prosta. Do tego, te aplikacje pozwolą nieco wygodniej pracować z tymi środowiskami.

Aktualnie wiele aplikacji działa w przeglądarkach i niekiedy trudno jest znaleźć odpowiednią kartę z chociażby takim edytorem arkuszy. Takie rozdzielenie da wygodniejszą opcję pracy, bycia produktywnym oraz multitaskingu.

Nie rozumiem oburzenia użytkowników tą informacją. Wszak nikt nie nakazuje korzystania z tych pakietów, a będzie to przynajmniej spore ułatwienie dla wybranej grupy użytkowników.

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!