OpenWrt 23.05 już jest! Co takiego wprowadzono?

OpenWrt
(fot. cnx-software)

Jak się okazuje, właśnie wydano system OpenWrt w wersji 23.05. Wnosi on sporo zmian i nowości, które warto odnotować.

OpenWrt – czyli co?

OpenWrt to otwarte oprogramowanie systemowe, które jest używane do zastępowania oryginalnych oprogramowań na routerach, przełącznikach i innych urządzeniach sieciowych. OpenWrt opiera się na jądrze systemu Linux i dostarcza zaawansowane funkcje zarządzania siecią, co pozwala użytkownikom dostosować swoje urządzenia sieciowe według swoich potrzeb.

OpenWrt jest bardzo ciekawym oprogramowaniem zwłaszcza w kontekście nieco starszych i tańszych routerów. Te sprzęty zostały pewnie dawno zapomniane przez producentów, tym samym niewydawane są łatki bezpieczeństwa czy nowe funkcje. Instalując OpenWrt nagle jesteśmy na bieżąco z aktualizacjami zabezpieczeń, a także zyskujemy szereg nowych funkcji i możliwości. Możemy także zainstalować dodatkowe oprogramowanie, na przykład blokera reklam.

OpenWrt 23.05 już jest! Co takiego wprowadzono?

OpenWrt 23.05

OpenWrt 23.05 został wydany i wnosi aż 4300 nowych commitów, co jest ogromną liczbą. Od teraz OpenWrt oficjalnie wspiera ponad 1790 urządzeń, tym samym powiększa te liczbę o 200 względem poprzedniego wydania. Przede wszystkim, rozszerzono wsparcie o nowe urządzenia z WiFi 6, ale również platformy deweloperskie z RISC-V.

OpenWrt 23.05 domyślnie przechodzi z wolfSSL na MbedTLS, ponieważ ten drugi cechuje się znacznie mniejszym obciążeniem i oferuje bardziej stabilny ABI (binarny interfejs aplikacji) oraz wydania LTS, ale brakuje mu wsparcia dla TLS 1.3, więc użytkownicy, którzy potrzebują tego dodatku, mogą nadal przełączyć się na wolfSSL.

Nowy OpenWrt to także wsparcie dla pakietów napisanych w języku Rust. To spory dodatek, ponieważ Rust cechuje się szybkim działaniem, a routery zazwyczaj wykorzystują niezbyt potężne procesory i małe ilości RAM. Ponadto, mamy Linux Kernel 5.15.134 oraz shell w postaci busybox 1.36.1. Zaktualizowano też wiele pakietów linuksowych do nowych wersji. Sam korzystam z OpenWrt na routerze ASUSA i zapewne niedługo wykonam tę aktualizację.

Źródło: cnx-software

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!