OPPO pokazało kolejną generację technologii aparatu umieszczonego pod ekranem

oppo aparat pod ekranem

OPPO zaprezentowało dzisiaj najnowszą generację technologii aparatu umieszczonego pod ekranem (USC – under screen camera). Połączywszy najlepsze innowacje sprzętowe i autorskie algorytmy SI, zdołało umieścić w dyskretny i estetyczny sposób przedni aparat pod wyświetlaczem smartfonu, a w efekcie zachować integralność i spójność całego ekranu, zarówno podczas użytkowania, jak i w trybie uśpienia. Dzięki temu została zachowana idealna równowaga między stałą jakością ekranu a jakością zdjęć z aparatu.

Przełomowe rozwiązanie dostarczające wciągające doznania na prawdziwie pełnym ekranie

Najnowsza generacja USC rozwiązuje wiele problemów technicznych i wyzwań związanych z produkcją, które dotykają technologię aparatów podekranowych od początku jej rozwoju. Obejmują one takie rozwiązywania jak: niespójna jakość wyświetlania w obszarze ekranu nad aparatem przednim, słaba jakość zdjęć spowodowana zasłonięciem aparatu przez ekran, a także problemy z niezawodnością i żywotnością takiego rozwiązania. Usuwając je, OPPO udało się dostarczyć kompleksowe rozwiązanie przenoszące komfort korzystania z pełnego ekranu na jeszcze wyższy poziom.

Nowa generacja aparatu umieszczonego pod ekranem od OPPO, wprowadza w wyświetlaczu kilka innowacji związanych z projektowaniem struktury i algorytmami sztucznej inteligencji:

  • Innowacyjna geometria pikseli: nowe rozwiązanie zmniejsza rozmiar każdego piksela bez zmniejszania ich liczby na cal, aby zapewnić wysoką jakość wyświetlania na poziomie 400 PPI, nawet w obszarze umiejscowienia aparatu.
  • Przezroczyste łączenia: OPPO zastąpiło tradycyjne okablowanie ekranu innowacyjnym przezroczystym materiałem. W połączeniu z wysoce precyzyjnym procesem produkcyjnym, który zmniejsza szerokość okablowania o 50%, zapewnia to znacznie lepszą jakość wyświetlania i bardziej płynne wrażenia wizualne.

OPPO pokazało kolejną generację technologii aparatu umieszczonego pod ekranem
  • Lepsza kontrola dokładności, koloru i jasności ekranu: w przeciwieństwie do obecnego standardu stosowanego w branży, w którym w obszarze ekranu ponad aparatem przednim używa się jednego obwodu do sterowania dwoma pikselami („1-do-2”), OPPO wprowadziło autorskie rozwiązanie wykorzystujące własną technologię ekranową, w której każdy obszar pikselowy obsługuje tylko jeden piksel („1-do-1”). W połączeniu z precyzyjną technologią kompensacji algorytmicznej OPPO, umożliwia to precyzyjną kontrolę chromatyczności i jasności całego ekranu z odchyleniem około 2%. Do zastosowań takich jak czytanie e-booków, przeglądanie wiadomości lub nawigacja za pomocą map, technologia aparatu pod ekranem nowej generacji od OPPO pozwala na dokładne wyświetlanie mniejszych czcionek oraz lepsze odwzorowanie szczegółów tekstury i kolorów.
  • Zwiększona niezawodność i żywotność: dzięki wprowadzeniu układu pikseli „1-do-1” i dedykowanemu algorytmowi optymalizacji, najnowsze rozwiązanie od OPPO jest w stanie zapewnić kompensację wyświetlania w obszarze aparatu pod ekranem, wydłużając żywotność ekranu nawet o 50%.

Amerykański Instytut Badawczy OPPO opracował serię algorytmów SI dla aparatów – włączając w to redukcję dyfrakcji, HDR (High Dynamic Range) i AWB (Automatic White Balance), by zredukować niektóre negatywne efekty uboczne występujące w aparatach umieszczonych pod ekranem, takie jak rozmyte obrazy i odblaski na zdjęciu. OPPO udoskonaliło istotnie również swój – oparty o SI – algorytm redukcji zniekształceń, zasilając go dziesiątkami tysięcy zdjęć, aby zniwelować problemy spowodowane dyfrakcją światła. Te rozwiązania pomogą użytkownikom w robieniu wyraźniejszych, bardziej naturalnie wyglądających zdjęć.

OPPO pokazało kolejną generację technologii aparatu umieszczonego pod ekranem

Od startu prac nad technologią w 2018 roku, OPPO przedstawiło już trzy jej generacje. W tym czasie firma złożyła też ponad 200 dedykowanych USC wniosków patentowych. W 2020 roku OPPO złożyło swoją pierwszą propozycję ustandaryzowania technologii aparatów podekranowych do Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej (IEC). W dokumencie znalazły się zalecenia dla siedmiu kluczowych parametrów technicznych, w tym przepuszczalność ekranu, odbicia, jednorodności, korekcji fal Gamma, przesunięcia kolorów i spadku jasności. Producent będzie kontynuować swoje badania i w rozwój w zakresie projektowania urządzeń i możliwości przetwarzania algorytmów w celu dalszej optymalizacji swojej technologii aparatów ukrytych pod ekranem. Docelowo, chińskie przedsiębiorstwo ma zamiar wprowadzić ulepszony system aparatów podekranowych dla użytkowników na całym świecie.

Źródło: informacja prasowa

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!