Orange Pi Zero 2W już jest i kusi niewielkim rozmiarem oraz 4 GB RAM!

Orange Pi Zero 2W
(fot. Orange Pi)

Orange Pi to producent komputerów SBC, czyli jednopłytkowych, podobnych do Raspberry Pi. Sam skusiłem się na jeden z ich produktów i jestem bardzo zadowolony. Nowe Orange Pi Zero 2W rzuca rękawice Raspberry Pi Zero 2W i zaskakuje specyfikacją.

Orange Pi Zero 2W – co oferuje?

Orange Pi Zero 2W nie ukrywa czym jest – to po prostu bezpośrednia konkurencja dla Raspberry Pi Zero 2W, czyli jeszcze tańszej i mniejszej maliny. Wersja Malinki Pi 2W zaskakuje wydajnością na poziomie Raspberry Pi 3B oraz właśnie malutkimi wymiarami i potrzebami na zasilanie. Posiadam poprzednią jej edycję (Raspberry Pi Zero) i ten komputer do włączenia potrzebuje nic więcej jak port USB 2.0 w chociażby routerze WiFi.

Orange Pi Zero 2W (fot. Orange Pi)
Orange Pi Zero 2W (fot. Orange Pi)

Jak wygląda specyfikacja Orange Pi Zero 2W?

  • SoC: czterordzeniowy Allwinner H618 ARM Cortex-A53
  • RAM: 1 GB, 1,5 GB, 2 GB lub 4 GB LPDDR4
  • Pamięć: Slot na kartę pamięci micro SD, 16 MB SPI Flash
  • Wyjście wideo: Micro HDMI 2.0 z obsługą rozdzielczości do 4k/60Hz, złącze CVBS
  • Łączność: WiFi 5, Bluetooth 5.0 z zewnętrzną anteną, Ethernet 100 Mb/s przez specjalne złącze funkcyjne
  • USB: 2x USB-C 2.0, 2x interfejsy USB 2.0 na 13-pinowym złączu
  • Złącza: 40-pinowe GPIO z Raspberry Pi, 24-pinowe złącza funkcyjne
  • Audio: Poprzez HDMI, jako Jack 3,5 mm przez złącze funkcyjne
  • Zasilanie: 5V/2A z użyciem portu USB-C
  • Masa: 12,5 gramów

Jak więc widać, Orange Pi Zero 2W jest bardzo podobne do Raspberry Pi Zero 2W, choć zapotrzebowanie na prąd zaskakuje, bowiem mowa tu o 10 watach, a nie typowych 5 W, które może zostać podane przez najzwyklejszy port USB-A w routerze, drukarce czy innym sprzęcie. Użytkownik może zyskać dodatkowe porty podłączając specjalną kartę rozszerzeń. Takie rozwiązanie jest znane chociażby z Orange Pi Zero 2, które sam posiadam.

Orange Pi Zero 2W (fot. Orange Pi)
Orange Pi Zero 2W (fot. Orange Pi)

Na komputerze uruchomimy systemy takie jak Android, Ubuntu, Debian oraz Orange Pi OS (Arch Linux). Komputer przyda się do wielu projektów, chociażby mowa o przystawkach do telewizorów czy komputerach do obsługi druku sieciowego.

Ustalone ceny są naprawdę dobre. Model najniższy, z 1 GB RAM, ma kosztować 12,9 USD (około 56 złotych), a model najwyższy z 4GB RAM – 23,9 USD (około 104 zł). Produkt można zamówić do Polski z Aliexpress, ale tam ceny są już wyższe, choć nadal dobre. Dla przykładu, wersja z 1 GB RAM kosztuje 70,24 zł, przy czym należy zapłacić za wysyłkę dodatkowo 20,58 zł. Link do komputerów Orange Pi Zero 2W na Aliexpress znajduje się >>tutaj<<.

Źródło: Orange Pi, cnx-software

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!