Oto jak działają 4 różne systemy typu Linux na smartfonie PinePhone

Oto jak działają 4 różne systemy typu Linux na smartfonie PinePhone

To co wyróżnia smartfony z “prawdziwym Linuxem”, to mnogość dostępnych systemów. Na urządzenia takie jak Librem 5 i PinePhone dostaniemy do wyboru kilka różnych dystrybucji i środowisk graficznych. Firma PINE64 nagrała specjalne wideo, na którym to możemy zobaczyć jak cztery różne systemy działają na PinePhone.

Na smartfon PinePhone powstaje kilka systemów, a do najpopularniejszych i najbardziej obiecujących należą Ubuntu Touch, PostmarketOS, KDE Neon (Plasma Mobile) i LuneOS. Firma PINE64 postanowiła podzielić się nagraniem, na którym możemy zobaczyć jak działają i jak wyglądają wyżej wymienione systemy.

Jak możecie zauważyć, wszystkie cztery systemy znacznie się od siebie różnią, ale każdy z nich oferuje oryginalny i nowoczesny interfejs. Wszystkie OS-y łączy bardzo podobna szybkość działania, co jest zasługą współpracy deweloperów tworzących te systemy.

Warto zaznaczyć, że wszystkie te buildy są w wersji Alpha, a więc są to niegotowe systemy, które wymagają wielu poprawek i optymalizacji. Pomimo tego, działają naprawdę szybko, a muszę dodać, że PinePhone nie ma zbyt dobrej specyfikacji. Mało tego, wszystkie te OS-y uruchomione są z karty pamięci, co jest ogromnym ograniczeniem, a witryny internetowe wczytują się za pośrednictwem dosyć wolnej sieci bezprzewodowej.

Warto zobaczyć: PinePhone: wszystko co musisz wiedzieć o tanim smartfonie z Linuxem

Osobiście najbardziej podoba mi się Ubuntu Touch – głównie ze względu na niezwykle intuicyjny interfejs – oraz PostMarketOS, który wyróżnia się ciekawie zaprojektowanym designem. KDE Neon natomiast pochwalić można za szybkość działania, zwłaszcza przeglądarki internetowej. LuneOS trzeba określić jako czarnego konia tego towarzystwa, bowiem system ten działa najgorzej, a niektóre rzeczy w ogóle nie chcą się włączyć.

Który system podoba Wam się najbardziej? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!