PinePhone: wszystko co musisz wiedzieć o tanim smartfonie z Linuxem

PinePhone: wszystko co musisz wiedzieć o tanim smartfonie z Linuxem

PinePhone to jeden z najciekawszych projektów smartfonu z Linuxem. Powodem tego jest oczywiście bardzo korzystna cena, która niewielkim kosztem pozwala na wejście w świat mobilnego Linuxa. Smartfon już niedługo trafi do przedsprzedaży, dlatego też postanowiłem przygotować wpis, w którym to podsumuję wszystkie informacje na temat PinePhone od PINE64.

Specyfikacja PinePhone

Specyfikacja telefonu PinePhone prezentuje się następująco:

  • Czterordzeniowy procesor Allwinner A64 Cortex-A53 taktowany zegarem 1,2 GHz i współpracujący z układem graficznym Mali 400 MP2;
  • Wyświetlacz IPS LCD o przekątnej 5,9 cala i rozdzielczości 1440 x 720 pikseli;
  • 2 gigabajty pamięci RAM i 16 gigabajtów pamięci wbudowanej;
  • Główny aparat 5 megapikseli, kamerka do selfie 2 Mpix;
  • Port USB-C z obsługą ładowania, wysyłania danych oraz obrazu;
  • Kill switches z możliwością wyłączenia WiFi, telefonii komórkowej, USB, głośnika i mikrofonu;
  • Wymienna bateria z Samsunga J7 o pojemności 3000 mAh;
  • System ze środowiskiem graficznym KDE Plasma (możliwość zmiany na inny, dowolny system operacyjny).

Prawdopodobna cena smartfonu PinePhone wynosić ma 149 dolarów amerykańskich, czyli około 580 złotych. Poniżej możecie zapoznać się z wyglądem telefonu.

Sprzedaż PinePhone

Finalna wersja telefonu PinePhone ma trafić do sprzedaży już na początku 2020 roku. Będzie ona cechowała się doszlifowaniem oraz preinstalowanym systemem operacyjnym (choć ten jeszcze nie został wybrany).

Zgodnie z >tym wpisem< już 15 listopada do przedsprzedaży trafi wczesna wersja PinePhone’a oznaczona nazwą kodową Brave Heart. Wysyłka tychże egzemplarzy rozpocząć się ma jeszcze w grudniu 2019 roku. Smartfon ten może nieco różnić się od wersji finalnej oraz nie będzie miał preinstalowanego systemu operacyjnego. Jeśli chcesz otrzymać produkt kompletny to radzę Ci poczekać na uruchomienie sprzedaży regularnego modelu.

PinePhone versus Librem 5

Drugim, równie popularnym projektem smartfonu z prawdziwym Linuxem jest Librem 5 od Purism. Nie będę nikogo tutaj okłamywał – Librem 5 to zdecydowanie o wiele lepszy projekt, jak i lepszy smartfon. Cechuje go mocniejsza specyfikacja, większe dopracowanie oraz znacznie lepszy support. Wszak sam producent pracuje nad systemem operacyjnym dla swego produktu.

Librem 5 na nagraniu. Tak właśnie w rzeczywistości wygląda smartfon z Linuxem

Librem 5 jest również o wiele droższym smartfonem, bowiem kosztuje on aż 699 dolarów amerykańskich, czyli ponad 2700 złotych. To właśnie w tej kategorii PinePhone wygrywa po całości, bowiem jego cena to zaledwie ułamek tego, co trzeba zapłacić w przypadku produktu od Purism.

Czekacie na PinePhone’a? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!