Strona główna Aktualności Pierwszy smartfon wykorzystujący technologię blockchain trafił do sprzedaży!

Pierwszy smartfon wykorzystujący technologię blockchain trafił do sprzedaży!

-

Nie da się ukryć, blockchain oraz wszystko z nim związane, jest zdaniem wielu technologią jutra. Ludzie widzą w niej przyszłość, nowe możliwości, które ułatwią nam życie. HTC wypuściło pierwszego smartfona, który właśnie to wykorzystuje!

Poznajcie HTC Exodus 1!

Tajwański producent zapoczątkował nową linię smartfonów. Rodzina Exodus, bo tak ją nazwali, będzie serią urządzeń wykorzystujących blockchain. Pierwszym jej przedstawicielem jest wspomniany HTC Exodus 1. Jest to taki zmodyfikowany U12+. Oprócz oczywiście wprowadzenia „łańcucha bloków”, mamy delikatnie zmodyfikowany tył tego urządzenia. Tak jak urządzenie bazowe ma przezroczyste plecki, pod którymi widać realne wnętrze telefonu, tak Exodus 1 ma coś na wzór maskownicy znanej z Xiaomi Mi 8 Pro (recenzja już niedługo).

Cena nowego modelu to 0,15 BTC, czyli okolo 2000 zl. Popularność tego smartfona jest na tyle duża, że aktualnie wyprzedane zostały wszystkie egzemplarze.

No dobra, a o co chodzi z tym blockchainem w Exodusie?

Przede wszystkim, HTC Exodus 1 można zakupić tylko i wyłącznie za kryptowaluty. Aktualnie, chyba najpopularniejszymi są Bitcoin, Ethereum oraz Litecoin. Co ciekawe, założyciel Litecoin, Charlie Lee, został konsultantem w zespole Exodus. Zostając w tym temacie, urządzenie to posiada portfel do trzymania naszych wirtualnych walut, Zion. Posiada szereg zabezpieczeń od strony hardeware’owej, niezależnej od oprogramowania. W razie utraty klucza zabezpieczeń, odzyskamy go przez system Social Key Recovery. Rozdziela on to, co potrzebne jest do jego odzyskania, na maksymalnie pięć części. Następnie możemy wybrać zaufane kontakty, które mają otrzymać po jednej, dzięki czemu całość nie jest trzymana w jednym miejscu. Właśnie takie jest założenie blockchainu, rozproszona baza danych, decentralizacja. Każde urządzenie w takiej sieci jest równe. Jest to jedna z wielu jego zalet, bo dzięki temu jesteśmy odporni na awarie oraz trudniej jest w pełni wykraść nasze dane.

Specyfikacja HTC Exodus 1

  • Ekran: 6 cali, 2880 x 1440 pikseli, 18:9
  • SoC: Snapdragon 845 z grafiką Adreno 630
  • RAM: 6 GB
  • Pamięć wbudowana: 128 GB z możliwością rozszerzenia jej przez kartę pamięci microSD
  • Aparat przedni: 8 Mpix + 8 Mpix (f/2.0)
  • Aparat tylny: 12 Mpix (f.1/75, szerokokątny) + 16 Mpix (f/2.0, teleobiektyw)
  • Bateria: 3500 mAh
  • Pozostałe: USB 3.1 typu C, NFC, Bluetooth 5.0, IP68

Co sądzicie o HTC Exodus 1 oraz o całej technologi blockchain? Uważacie to za coś wartego uwagi czy raczej za coś, co nie ma większej przyszłości?

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej