Pamiętacie PinePhone? Jest to smartfon z “prawdziwym Linuxem”, który kosztuje naprawdę niewiele. Jak się okazuje, został on wydany w nowej wersji nazwanej Community Edition i wykorzystuje system PostmarketOS.
PinePhone to budżetowy smartfon, który ma pracować w oparciu o alternatywne systemy operacyjne. Jakie? Oczywiście chodzi o normalne dystrybucje Linuxa! Dzięki swojej niskiej cenie pozwolić sobie może na niego niemalże każdy entuzjasta tego typu urządzeń. Co prawda, specyfikacja tego smartfona nie jest najważniejsza, jednak warto się z nią zapoznać.
- Czterordzeniowy procesor Allwinner A64 Cortex-A53 taktowany zegarem 1,2 GHz i współpracujący z układem graficznym Mali 400 MP2;
- Wyświetlacz IPS LCD o przekątnej 5,9 cala i rozdzielczości 1440 x 720 pikseli;
- 2 gigabajty pamięci RAM i 16 gigabajtów pamięci wbudowanej;
- Główny aparat 5 megapikseli, kamerka do selfie 2 Mpix;
- Port USB-C z obsługą ładowania, wysyłania danych oraz obrazu;
- Kill switches z możliwością wyłączenia WiFi, telefonii komórkowej, USB, głośnika i mikrofonu;
- Wymienna bateria z Samsunga J7 o pojemności 3000 mAh;
- System ze środowiskiem graficznym KDE Plasma (możliwość zmiany na inny, dowolny system operacyjny).
PinePhone Community Edition z PostmarketOS
Zaledwie jakiś czas temu PINE64 nawiązało współpracę z UBports i wydało specjalną edycję telefonu PinePhone z systemem Ubuntu Touch. Teraz natomiast firma wydała kolejną wersję urządzenia, tym razem z PostmarketOS.
Warto przeczytać: Twórcy PinePhone – PINE64 – odpowiadają na nasze pytania [WYWIAD]
Między tym modelem, a tym z Ubuntu, nie ma większych różnić – no może oprócz dwóch naklejek, gdzie jedna przedstawia logo PostmarketOS, a druga to napis “Powered by Linux”. Oczywiście to nie tak, że na wersjach specjalnych nie da się instalować innych systemów – użytkownik dalej ma wolny wybór i może sobie zainstalować coś innego. Cena smartfona ma wynosić 150 dolarów amerykańskich, czyli około 600 złotych. Sprzedaż ruszy już w lipcu!
A czym jest PostmarketOS? Jest to system typu Linux bazujący na innej dystrybucji Alpine Linux. Jest to oczywiście otwartoźródłowy i darmowy OS, który narodził się jeszcze w 2017 roku. Co wyróżnia ten system? Po pierwsze, środowisko graficzne KDE Plasma, które daje ogromne możliwości modyfikacji. Po drugie, możliwość uruchamiania aplikacji z Androida dzięki Anbox.
Co myślicie o PinePhone? Dajcie znać w komentarzu!
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!