Mobilny Linux i aplikacje z Androida? PostmarketOS będzie to miał!

Mobilny Linux i aplikacje z Androida? PostmarketOS będzie to miał!

Jak zapewne wiecie (jeśli regularnie czytacie ROOTBLOG-a), smartfony takie jak PinePhone oraz Librem 5 są odblokowane, a więc każdy z użytkowników może zainstalować dowolny system operacyjny. Jednym z najbardziej obiecujących projektów jest PostmarketOS, który prawdopodobnie pozwoli na uruchamianie aplikacji z Androida.

PostmarketOS to dedykowana dystrybucja Linuxa na urządzenia mobilne, szczególnie na smartfony oraz bazuje ona na innej, bardzo lekkiej dystrybucji Alpine Linux. PosmarketOS to oczywiście otwartoźródłowy i darmowy system, który narodził się jeszcze w 2017 roku. Deweloperzy mają zamiar oficjalnie wspierać kilka urządzeń, a póki co wiemy, że na liście tej znajduje się PinePhone od PINE64 oraz Librem 5 od Purism. Możemy go również zainstalować na smartfonach z Androidem, między innymi na Nexusie 5.

Warto przeczytać: Ubuntu Touch na PinePhone działa niezwykle dobrze!

PostmarketOS i aplikacje z Androida

Bardzo ciekawym narzędziem jest Anbox – specjalny layer (coś w stylu Wine), który pozwala na uruchamianie aplikacji z Androida na innych systemach. Póki co jest on dostępny tylko na urządzenia z procesorami x86, jednak przepisanie go na ARM nie powinno być problemem. Według najnowszego wpisu deweloperów, Anbox działa całkiem dobrze na PostmarketOS, co daje nam powody do myślenia, że dzięki temu programowi będziemy mogli uruchamiać aplikacje z Androida. To również (prawdopodobnie) zażegna problemy związane z brakiem mobilnych aplikacji na Linuxa.

Mobilny Linux i aplikacje z Androida? PostmarketOS będzie to miał!
Kilka aplikacji mobilnych, w tym Anbox, uruchomionych na PostmarketOS

Warto wspomnieć, że aktualnie najważniejszym urządzeniem dla deweloperów jest PinePhone. Tak, ten tani smartfon z Linuxem stał się głównym targetem wielu autorów systemów operacyjnych, a PostmarketOS oraz Ubuntu Touch pozostają najciekawszymi OS-ami na telefon od PINE64. Warto również wspomnieć o tym, że autorzy różnych dystrybucji współpracują ze sobą, aby wszystkie elementy (na przykład rozmowy telefoniczne) na PinePhone działał poprawnie.

Co myślicie o PostmarketOS? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!