Polski rząd wprowadza nowe regulacje, które mają na celu ochronę strategicznych podmiotów przed potencjalnym zagrożeniem dla interesów i bezpieczeństwa państwa. Wśród firm objętych rozporządzeniem znalazły się Play i T-mobile. Tym samym operatorzy dołączają do listy z konkurencją. Od nowego roku tych spółek nie będzie można łatwo sprzedać.
Play i T-mobile mają ochronę. Polska łatwo nie wypuści tych operatorów
W myśl nowego rozporządzenia, wydanego przez premiera Donalda Tuska dwóch znanych wszystkim operatorów komórkowych trafia do wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli. Od nowego roku Play i T-mobile dostaną 2-letnią ochronę Państwa przed działaniami, które mogą zaszkodzić Polsce z udziałem tych operatorów. W duży skrócie firmy znajdujące się na takiej liście (energetyka, obronność oraz wiele innych) nie będą mogły zostać w łatwy sposób sprzedane. Każda taka transakcja będzie musiała zostać podparta zgodą polskiego rządu. Wyobraźmy sobie, że jednego takich operatorów przejmuje nagle Państwo, które może zagrozić interesom lub bezpieczeństwu Polski. Wpisanie takich prywatnych firm do wykazu ma na celu ochronę, nieutrudnienia w rozwoju.
– Przyjęliśmy rozporządzenie, o który wcześniej wspominałem. To wykaz podmiotów podlegających ochronie. Mówimy o firmach, które podlegają ochronie wtedy, kiedy ktoś chciałby kupić te firmy. Ta lista była już dość pokaźna. Dołożyliśmy do tej listy takie firmy jak: Cyfrowy Polsat, P4 (operator sieci Play – red.), TVN, Polsat – telewizja, T-Mobile i WB Electronics – powiedział Donald Tusk.
Od nowego roku wygasa stare rozporządzenie, stąd polski rząd przyjął nowe, dodając jednocześnie nowe firmy. Należy zaznaczyć, że Play i T-mobile oprócz sieci telewizyjnych Cyfrowy Polsat, TVN, Polsat — telewizja zajmą zaszczytne miejsce obok swoich konkurentów. W dostępnym wykazie znajdziemy Orange i Polkomtel. Jak już wspomniałem wcześniej, nowe rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r i będzie obowiązywać przez 2 lata do 31 grudnia 2027 roku.
Źródło: TVN
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!