PlayStation 5 może okazać się słabsze od najnowszego Xboxa…

PlayStation 5 może okazać się słabsze od najnowszego Xboxa...

Konsole następnej generacji nadchodzą w naszym kierunku wielkimi krokami. Coraz więcej słyszymy nie tylko o Xboxie Series X, ale również o PlayStation 5. Obie konsole mają swoich zwolenników, którzy oczekują premier, więc nic dziwnego, że dużo o nich słyszymy. Teraz dowiedzieliśmy się ciekawej informacji na temat wydajności tych konsol. Cóż, Sony może zaprezentować sprzęt słabszy niż propozycja od Microsoftu…

Dokładna analiza pokazuje, że PlayStation 5 będzie mieć znacznie słabsze podzespoły niż nadchodzący Xbox Series X

Coraz więcej plotek daje coraz więcej materiału dla specjalistów do dokonania analiz. Ciekawe dane od AMD pojawiły się na GitHubie i dzięki temu Digital Foundry podzieliło się z nami informacjami o chipach w konsolach następnej generacji. Wiadomo nie od dziś, że obie z nich będą wyposażone właśnie w układy od AMD, zresztą tak samo jak poprzednicy. Xbox Series X ma się poszczycić łączną mocą obliczeniową w okolicy 12 teraflopów. Sony PlayStation 5 będzie miało tylko 9,2 teraflopa. To znacząca różnica, choć jak wiadomo nie przekłada się to dokładnie na jakość grafiki i płynność w grach.

playstation 5 xbox series x specyfikacja

Powyżej możecie zobaczyć dokładną informacje na temat chipów w obu konsolach. Procesory będą podobne, w obu przypadkach będą to ośmiordzeniowe układy oparte na architekturze Zen 2. Nie wiemy nic na temat ich taktowania, więc może się okazać, że Xbox również na tym polu będzie mocniejszy. Jeśli chodzi o GPU, na tym polu zdecydowanie Xbox Series X miażdży PlayStation 5. PS5 ma 20 jednostek obliczeniowych mniej, czego nie nadrobi nawet różnica 300 MHz w taktowaniu. Xbox będzie miał również szybszą pamięć graficzną.

xbox series x
Xbox Series X

Zobacz też: PlayStation 5 na zdjęciu. Czy właśnie tak będzie wyglądać nowa konsola od Sony?

PlayStation 5 prawdopodobnie zobaczymy w przyszłym roku, ale nie prędko. Sony zapewne wyda ją przed świętami, kiedy popyt na takie sprzęty będzie duży. Teraz pojawia się pytanie, czy ludzie będą woleli większą moc, czy niższą cenę. Plotki mówią, że PS5 będzie tańsze od nowego Xboxa, stąd też pewnie cięcia w sferze hardware. Sony zostawia sobie także furtkę do wydania w przyszłości ulepszonej wersji Pro, tak jak w przypadku aktualnej generacji.

Czekacie na PlayStation 5, czy może jednak jesteście fanami konsol od Microsoftu? 

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!