Plus rozpoczyna budowę sieci 5G w aż siedmiu miastach

Plus rozpoczyna budowę sieci 5G w aż siedmiu miastach

Już w 2019 roku mogliśmy stwierdzić, że rok 2020 będzie stał pod znakiem 5G. Teraz nowa infrastruktura sieci pojawi się także w naszym kraju. Polkomtel, operator sieci Plus z Grupy Cyfrowy Polsat, ogłosił rozpoczęcie pierwszej w Polsce komercyjnej sieci 5G!

Na start siedem miast

Co ciekawe mieszkańcy Warszawy, Gdańska, Katowic, Łodzi, Poznania, Szczecina czy Wrocławia już w pierwszym kwartale 2020 roku będą mogli cieszyć się dostępem do sieci 5G na częstotliwości 2600 MHz TDD. Dzięki wykorzystaniu technologii MIMO 4×4 i QAM256 prędkości pobierania danych mają znacząco przekroczyć próg 500 Mb/s. Bez wątpienia wynik ten robi wrażenie i miejmy nadzieję, że zapewnienia Plusa odnajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości. Tak naprawdę najważniejszym elementem budowanej sieci 5G jest technologia Time Division Duplex, do której prawa komercyjne posiada w naszym kraju jedynie Grupa Cyfrowy Polsat. TDD pozwala na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji wysyłania i odbierania danych.

ZAWSZE POWTARZAMY, ŻE WOLIMY DZIAŁAĆ I MÓWIĆ KONKRETNIE O TYM, CO JUŻ ROBIMY NIŻ TYLKO OPOWIADAĆ O PLANACH CZY ZAMIERZENIACH. DZISIAJ MAMY DLA POLAKÓW KONKRETNĄ INFORMACJĘ – ZAKOŃCZYLIŚMY PRZYGOTOWANIA I ROZPOCZYNAMY BUDOWĘ PIERWSZEJ W POLSCE SIECI 5G. TO JUŻ NIE BĘDĄ TESTY CZY PRÓBY – BĘDĄ TO KOMERCYJNE USŁUGI DOSTĘPNE TAK JAK WSZYSTKIE INNE W NASZEJ OFERCIE – MÓWI MIROSŁAW BŁASZCZYK, PREZES ZARZĄDU CYFROWEGO POLSATU S.A. I POLKOMTEL SP. Z O.O., OPERATORA SIECI PLUS.

Plus rozpoczyna budowę sieci 5G w aż siedmiu miastach

Plus chwali się tym, że wykorzystana technologia jest najnowocześniejsza na świecie, a częstotliwość 2600 MHz już wcześniej została użyta w komercyjnych sieciach w Chinach czy Stanach Zjednoczonych. W roku 2020 ma zostać uruchomione ponad 100 stacji bazowych pozwalających na łączność z sieciami nowej generacji. Co ciekawe Polkomtel zdecydował się na całkowitą rezygnację z urządzeń Huawei, a sprzęt sieciowy będzie dostarczany jedynie przez firmy Nokia oraz Ericsson. Czy to dobrze? Na to pytanie tak naprawdę ciężko jednoznacznie odpowiedzieć.

Działanie TDD można porównać do ruchu na nowoczesnej autostradzie – zamiast tłoczyć się w kolejkach na bramkach, w piątek wieczorem otwieramy 4 pasy autostrady np. z Łodzi do Gdańska, a w niedzielę 4 pasy w odwrotnym kierunku. Z kolei na zwykłej autostradzie, gdy w jednym kierunku jest korek to w drugą stronę ruch jest minimalny i nic nie da się z tym zrobić – tak działa technologia FDD. Cyfrowy Polsat jako jedyny operator na polskim rynku używa technologii TDD zarówno w LTE jak i w 5G – dodaje Justyna Kulka, Członek Zarządu Polkomtel Sp. z o.o., operatora sieci Plus.

Konkretna data wprowadzenia do oferty Plusa oferty z łącznością 5G nie została ujawniona, ale zapewnienia o rozpoczęciu świadczenia tej usługi już w pierwszym kwartale 2020 roku robi wrażenie i budzi bardzo pozytywne emocje. Oczywiście, aby skorzystać z dobrodziejstw sieci nowej generacji musimy posiadać smartfon czy inne urządzenie z odpowiednim modemem. Pozostaje nam czekać na informacje o postępach prac!

Co myślicie o sieci 5G w Polsce? Czekacie na jej wprowadzenie? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!