Poradnik świąteczny 2022 – Smart Home

Xiaomi Purifier

Rozwiązania Smart Home są coraz częstsze i ciągle ulepszane. Dlatego też w tym poradniku skupimy się na wybranych urządzeniach, które jednocześnie mogą być początkiem własnego systemu inteligentnego domu, jak i dopełnieniem już istniejącego. Dodatkowo wykorzystują one protokół WiFi, a więc nie wymagają dokupowania specjalnej bramki/zarządcy.

Żarówki Gosund LED Nite Bird WB4 E27 RGBW – 4 sztuki

Cena: około 69 złotych

Zazwyczaj kolorowe żarówki smart potrafią być drogie. Inaczej jednak w przypadku jest tych od Gosund. Tutaj też mamy do czynienia z żarówkami RGB+W na gwint E27, a jednak w cenie jednej mamy aż 4. Nie tracimy tutaj na jakości, a jasność maksymalna żarówek wynosi 800 lumenów. Tak jak wspomniałem wcześniej, mamy dostęp do palety kolorów RGB, ale też do White, czyli białej barwy o różnych temperaturach. Gosund LED Nite Bird WB4 działają z aplikacjami zarówno Gosund jak i Tuya. Skorzystanie z Tuya sprawia, że sprzęt jesteśmy w stanie połączyć z innymi produktami działającymi na tej integracji. Dostęp do Tuya ma jeszcze jedną cechę – możemy żarówki podpiąć pod Home Assistant.

Gosund Nite Bird WB4
Gosund Nite Bird WB4

Żarówki Gosund sprawdzą się zarówno jako główne oświetlenie pokoju, kuchni czy łazienki, jak i do lampki nocnej czy biurkowej. Możliwość zmiany jasności, koloru czy temperatury daje ogromne możliwości. Nie można też zapomnieć o opcji zdalnego sterowania.

Kup produkt w sklepie x-kom!

Inteligentne gniazdko Gosund EP2

Cena: około 55 złotych

Inteligentne gniazdko to podstawowe wyposażenie Smart Home. Taki “drobiazg” pozwala na wiele ciekawych automatyzacji, ale też zapewnia sporo danych. Podstawową funkcją smart plug jest opcja zdalnego włączenia i wyłączenia, czyli uruchomienia przepływu prądu lub jego odcięcia. To sprawia, że urządzenia “nie-smart” możemy przerobić na coś na wzór smart i na przykład zdalnie włączać takie sprzęty jak odwilżacz powietrza.

Gosund EP2
Gosund EP2

Inteligentne gniazdko zapewnia także dostęp do wielu ważnych informacji. Gosund EP2 mierzy zużycie energii i przelicza na kWh. To pozwala na zapoznanie się z aktualnym zużyciem i odpowiednią reakcję, co powinno pozwolić przyciąć na rachunkach za energię. To też otwiera drogę do automatyzacji – na przykład kiedy włączymy światło, to EP2 może uruchamiać gniazdko z wpiętym odświeżaczem powietrza lub lampką nocną.

Kup produkt w sklepie x-kom!

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Smart Air Purifier 4

Cena: około 899 złotych

Zaczął się okres zimowy, kiedy to powietrze w naszym otoczeniu nie jest zbyt dla nas dobre. Dlatego też warto zadbać o jego jakość zwłaszcza w domu. W tym pomoże Xiaomi Smart Air Purifier 4, czyli właśnie inteligentny oczyszczacz powietrza o wydajności CADR na poziomie 400 m3/h.

Xiaomi Smart Air Purifier 4
Xiaomi Smart Air Purifier 4

Sprzęt pozwoli pozbyć się do 99,97% zanieczyszczeń powietrza, w tym sierści zwierząt, kurzu, pyłków czy lotnych związków organicznych. Filtr węglowy natomiast pochłania nieprzyjemne zapachy, a więc w pokoju, sypialni czy biurze zapanuje świeżość. Jest to również urządzenie smart i oczyszczacz powietrza Xiaomi informuje o aktualnym stanie zanieczyszczenia oraz można nim sterować zdalnie, w tym za pomocą asystenta głosowego. Oczyszczacz można też zostawić włączony na noc, bowiem jego praca jest cicha.

Kup produkt w sklepie x-kom!

Raspberry Pi 400 4GB

Cena: około 459 złotych

Może się to wydawać dziwna pozycja na tej liście – wszak to komputer SBC schowany w obudowie z klawiaturą. Jednak w środku znalazł się energooszczędny procesor Broadcom BCM2711 wraz 4 GB RAM. To sprawia, że sprzęt – zwłaszcza w czasie trudnego dostępu do Raspberry Pi 4 – nadaje się na własny serwer.

Raspberry Pi 400
Raspberry Pi 400 (fot. Raspberry Foundation)

A jeśli serwer z Raspberry Pi, to oczywiście instalacja Home Assistant OS (lub za pomocą innej metody). Home Assistant to prawdziwy kombajn, który pozwala zbudować zaawansowany system Smart Home złożony z urządzeń od wielu różnych producentów (i nie tylko urządzeń – podłączyć można przeróżne usługi itd.) w jedno. Dzięki temu może dojść do interakcji między sprzętami nawet konkurencyjnych marek, co otwiera furtkę do wielu automatyzacji.

A sam komputer Raspberry Pi 400 to świetny sprzęt, który nie tylko może być zwykłym PC, ale też pozwala nauczyć się wielu ciekawych rzeczy związanych z technologią. RPi400 można nawet przerobić na konsolę do retro gier!

Kup produkt w sklepie x-kom!

Inteligentny zamek Yale Linus Smart Lock

Cena: około 999 złotych

Przypuszczam, że wielu z Was tak miało. Szczęśliwie wyszliście sobie z mieszkania, już idziecie w stronę szkoły, pracy czy innego miejsca, ale momentalnie Was coś zatrzymuje. To “coś”, to myśl “A czy zamknąłem(am) drzwi?!”. Szybki powrót pod drzwi domu może sprawić, że spóźnimy się na przykład na autobus. Na szczęście są sposoby, aby proces “sprawdzania” przyspieszyć i w tym może pomóc Yale Linus Smart Lock, czyli inteligentny zamek z funkcją zdalnego ryglowania i odryglowania drzwi.

Yale Linus® Smart Lock
Yale Linus® Smart Lock

Oczywiście Smart Lock to nie tylko sposób na sprawdzenie czy faktycznie drzwi są zamknięte. Zamek pozwoli zdalnie otworzyć drzwi, na przykład kurierowi czy gościom kiedy to nas nie ma w domu. Mało tego, Linus Smart Lock automatycznie otwiera i zamyka drzwi kiedy do niego wchodzimy lub wychodzimy. Jest to możliwe dzięki funkcji Auto-Lock dostępnej w dedykowanej aplikacji. Konstrukcja jest też bezkluczykowa, a więc mamy większe możliwości co do zarządzania kto ma dostęp do naszego domu.

Sprawdź cenę w Ceneo!

Kamera wewnętrzna Yale Wi-Fi Pan & Tilt

Cena: około 159 złotych

Budowa domowego monitoringu jest łatwiejsza niż się wydaje! Dobrym wyborem może okazać się Wi-Fi Yale Pan & Tilt. Jest to kamera, która daje opcję podglądu na żywo i to z komunikacją dwustronną. Tak, w kamerkę wbudowano zarówno mikrofon, jak i głośniki. Ponadto sprzęt wykrywa ruch i od razu wysyła właścicielowi odpowiednie powiadomienia. Nie zabrakło też funkcji podglądu w nocy, a także opcji wykorzystania jako smart niania do dziecka. Co ważne, kamera jest obrotowa, a więc uzyskujemy szeroki kąt widzenia. Rozdzielczość obrazu to Full HD.

Yale Wi-Fi Pan & Tilt
Yale Wi-Fi Pan & Tilt

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!