Purism i model Librem 5: firma chwali się kolejnymi sukcesami w pracach

Purism i model Librem 5: firma chwali się kolejnymi sukcesami w pracach

Purism to firma odpowiedzialna za stworzenie “pierwszego” smartfona z “prawdziwym Linuksem”, czyli Librem 5. Team zapowiada go od dwóch lat i według planów już niedługo ma zostać ukończony. Przedsiębiorstwo przygotowało wpis, w którym to chwali się kolejnymi sukcesami w pracach nad tym urządzeniem oraz systemem PureOS.

W najnowszym wpisie większość elementów odnosi się do samego systemu PureOS. Firma chwali się jakie to nowości i funkcje są implementowane do tego Linuksa. Widać, że zespół stara się, aby PureOS nie był za bardzo wybrakowany względem konkurencji, a jego UX nie odbiegał aż tak bardzo od Androida czy iOS-a.

Librem 5 ma Początkową Konfigurację oraz Terminal dostosowany do realiów smartfona

Pierwsza zmiana dotyczy właśnie Początkowej Konfiguracji, która doczekała się kilku ważnych zmian. Dalej przypomina on to, co znajdziemy na desktopach z Linuksem, jednak zostało to dostosowane pod ekran smartfona.

Zespół postanowił postawić na kompletnie nowy Terminal, który nazywa się Kings Cross. Został on stworzony właśnie z myślą o mobilnych ekranach i muszę przyznać, że wygląda on naprawdę fajnie.

Warto się zapoznać: Znamy ostateczną specyfikację i cenę smartfona z Linuksem – Librem 5

Kolejnych poprawek doczekała się również klawiatura, która wreszcie jest dobrze interpretowana przez DBus. Wiele uwagi poświęcono powłoce oraz menadżerowi kompozycji (proces który komponuje obrazy, składa okna oraz dodaje efekty specjalne do interfejsu graficznego). No i co równie ważne, system ma pracować na Linux Kernel w wersji 5.2.

Purism i model Librem 5: firma chwali się kolejnymi sukcesami w pracach

Team nadal musi się uporać z kilkoma problemami, zwłaszcza z działaniem sterowników do żyroskopu i akcelometru. Poprawek doczekać się ma również zarządzanie energią. Póki co, deweloperzy starają się maksymalnie wydłużyć czas pracy na baterii, a także zmniejszyć ilość wydzielanego się ciepła.

A jak wygląda sprawa dostawy sprzętu do swoich właścicieli? Na swojej stronie Purism nadal deklaruje, że wyśle sprzęt w III kwartale 2019 roku. Muszę jednak zaznaczyć, że ten kwartał skończy się już za miesiąc. Ze względu na to, że prace nad sprzętem jeszcze trwają, spodziewamy się, że dostarczenie smartfonów zostanie ponownie opóźnione.

Co myślicie na temat Librem 5? Chcielibyście korzystać z takiego smartfona? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!