RAM DDR5 przyniesie spory wzrost wydajności. Są pierwsze testy

pcroot 1 intel ram

Pamięci RAM to temat kojarzący nam się głównie z pecetami i laptopami, ale tak naprawdę moduły te znajdują się praktycznie wszędzie. Rok 2021 ma nam przynieść kolejną generację modułów, czyli DDR5. Pierwsze testy konfiguracji z takimi pamięciami już są prowadzone, więc mamy przecieki z dobrze zapowiadającymi się wynikami.

To ewolucja czy rewolucja?

Longsys to chiński producent pamięci, który postanowił pochwalić się wynikami wydajności swoich modułów RAM DDR5. Zostały one przetestowane na nadchodzącej platformie Intel Alder Lake, a użyty procesor pracował z częstotliwością jedynie 800 MHz. Razem przygotowano dwie różne konfiguracje z kośćmi nowego typu: pierwsza (single-rank) ma 16 GB pojemności, a druga (dual-rank) – 32 GB. Oba te zestawy pracowały na taktowaniach 4800 MHz i opóźnieniach CL40 (40-40-40-77).

Zobacz też: PC:ROOT: Jaki komputer do Cyberpunka 2077? (4500 złotych)

Jeśli chodzi o wspominane testy wydajności, producent najpierw zaprezentował rezultaty z chińskiego benchmarku, w którym pamięć DDR5 pracująca z taktowaniem 4800 MHz, działająca na platformie Intel Alder Lake, uzyskała ponad 190 000 punktów w testach RAM. Porównując to do modułu DDR4 firmy Longsys, z wynikiem zaledwie 91 757 punktów, otrzymujemy poprawę o 110%. 

Kolejnym narzędziem, w którym wykonano test pamięci jest AIDA 64 Cache. W tym benchmarku RAM DDR5 uzyskał 39% wzrost w porównaniu z DDR4 3200 MHz jeśli chodzi o odczyt, 36% poprawę w zakresie zapisu i ponad 10% lepszy wynik w testach kopiowania. Z kolei opóźnienie było znacznie większe niż w przypadku DDR4, a co za tym idzie, naturalnie gorsze. Należy wiąż jednak pod uwagę, że procesory Intel Alder Lake do komputerów stacjonarnych i zupełnie nowa platforma z gniazdami LGA1700 mają mieć swoją premierę dopiero w drugiej połowie 2021 roku. Co więcej, na płytach z tym chipem będzie można zamontować zarówno pamięci DDR4 jak i DDR5 – w zależności od wybranego przez nas wariantu.

Ważne jest to, aby takie poprawy w wydajności nie przełożył się na jeszcze większą “poprawę” w cenie. Jak zapatrujecie się na DDR5?

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!