Raspberry Pi 4 zaprezentowane – najpopularniejszy, tani minikomputer zyskał niezłą specyfikację!

Raspberry Pi 4
Raspberry Pi 4

Raspberry Pi, czyli popularna Malinka to zdecydowanie jeden z najbardziej rozpoznawalnych minikomputerów, który można kupić za niewielkie pieniądze. Właśnie zaprezentowano nową odsłonę tego urządzenia, która okazuje się być sporą ewolucją projektu.

Raspberry Pi 4 to przede wszystkim procesor z rdzeniami Cortex-A72

Już specyfikacja poprzednika – Pi 3B Plus – była naprawdę dobra. Tym razem jednak Malinka stała się jeszcze lepsza ewoluując do budżetowego minikomputera, który to może okazać się dobrym sprzętem do codziennego użytku.

Raspberry Pi 4 charakteryzuje się obecnością procesora BCM2711, czyli czterordzeniowej jednostki Cortex-A72, która, według zapewnień producentów, jest do trzech razy szybsza niż układ obecny w poprzedniej Malince. Dodatkowo, postanowiono zrezygnować z pamięci RAM LPDDR2 na rzecz LPDDR4.

Raspberry Pi 4 zaprezentowane - najpopularniejszy, tani minikomputer zyskał niezłą specyfikację!

Taki zestaw sprawia, że Raspberry Pi 4 jest w stanie wyświetlać obraz w 4K, ale nie na jednym, a na aż dwóch monitorach! Tak, producenci postanowili w ten niewielki komputerek upchać aż dwa porty microHDMI. Gdy mamy podłączony jeden monitor to do dyspozycji dostajemy 4K/60Hz, natomiast gdy podłączymy dwa wyświetlacze to 4K/30Hz. Uaktualnienia doczekał się również port zasilający w postaci MicroUSB, który to został zastąpiony wejściem USB-C, a także Bluetooth, które to teraz mamy w wersji 5.0. Warto wspomnieć o tym, że na pokładzie znajdziemy także 4 porty USB-A, gdzie dwa z nich w wersji 3.0.

Warto sprawdzić: ROOTgear: Xiaomi Mi Mix 2S Cichego

A co z ceną Pi 4?

Nowe Rasberry Pi 4 można opisać krótko: wiele za niewiele. Wersja z 1 gigabajtem pamięci RAM kosztuje 35 dolarów amerykańskich (130 złotych), odsłona z dwoma gigabajtami 45 USD (około 167 złotych), a z 4 GB – 55 USD (około 205 PLN). Trzeba przyznać, że ceny te nie są wygórowane, tym bardziej, że aktualnie Malinka nie musi być tylko częścią pewnego projektu, ale również może zastąpić, w wielu czynnościach, komputer domowy.

Sam się zastanawiam nad kupnem Raspberry Pi, choć myślę raczej o Zero W. Dlaczego? Oczywiście chodzi o cenę, która to wynosi zaledwie 50 złotych. Chciałbym komputer ten przerobić na SmartTV, którego niestety nie znajdę w swoim telewizorze.

Ktoś z Was ma Raspberry Pi? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!