Nawet Raspberry Pi będzie musiało podrożeć

Raspberry Pi 3B+
Raspberry Pi 3B+

To nie jest dobry moment dla tych, co chcą wyposażyć się w komputer. Ceny podzespołów są szalenie wysokie, co oczywiście nie zachęca do ulepszania swoich konfiguracji. Niestety, podwyżki dotykają wszystkich – również komputery SBC Raspberry Pi.

Raspberry Pi 4 podrożeje i to zauważalnie

Ponad roku Raspberry Pi Foundation wycofało Raspberry Pi 4 z 1 GB RAM-u, a jednocześnie obniżyło cenę wariantu z 2 GB z 45 USD do 35 USD. Raspberry Pi 4 to komputer o ogromnej wydajności (oczywiście biorąc pod uwagę jego formę i cenę), a tylko jeden gigabajt pamięci RAM to wąskie gardło momentami nie do przeskoczenia. Złotym środkiem okazał się wariant 2 GB RAM-u, bowiem taka ilość pozwala na wiele. Spokojnie możemy postawić wiele kontenerów w Dockerze i aktywnie z nich korzystać, a Malinka nawet nie spowolni.

Niestety, aktualnie występują spore problemy z łańcuchem dostaw. Sam przez ponad miesiąc miałem problem z zakupem RPi Zero W w normalnej cenie. Teraz oficjalnie Raspberry Pi Foundation przywraca pierwotną cenę Raspberry Pi 4 z 2 GB RAM-u do 45 USD. Co ciekawe, wycofany wariant Raspberry Pi 4 z 1 GB RAM-u ponownie powróci do sprzedaży w cenie 35 USD.

Raspberry Pi 4

Producent dodaje, że problemy z dostępnością komponentów mocno ograniczają możliwości produkcji. Choć zapotrzebowanie na SBC rośnie, tak zostanie wyprodukowane niemalże tyle samo sztuk RPi, co w roku ubiegłym. Właśnie przez to, że są problemy z łańcuchem dostaw. Inne firmy produkujące otwarty sprzęt również nie mają łatwo i także u nich czas oczekiwania na dostawy znacznie się wydłużył.

Źródło: TechSpot przez android.com.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!