Czy flagowiec z Qualcomm Snapdragonem 855+ nadal ma sens? Recenzja realme X3 SuperZoom

Czy flagowiec z Qualcomm Snapdragonem 855+ nadal ma sens? Recenzja realme X3 SuperZoom

Mam wrażenie, że realme podeszło do tematu wyjątkowo rozsądnie. Z racji tego, że sam Qualcomm Snapdragon 865, najmocniejszy na tę chwilę procesor na rynku mobilnym, jest najzwyczajniej w świecie wyjątkowo drogi to chiński producent postanowił wykorzystać w swoich modelach zeszłorocznego Snapdragona 855+. Czy rozwiązanie to ma sens? Czy warto zakupić realme X3 SuperZoom? Zapraszamy na recenzję!

SPECYFIKACJA REALME X3 SUPERZOOM

  • Wyświetlacz: 6,6 cala, IPS LCD o rozdzielczości Full HD+ (2400×10800 pikseli) i odświeżaniu na poziomie 120 Hz;
  • SoC: Qualcomm Snapdragon 855+;
  • Grafika: Adreno 640;
  • RAM: 12 GB;
  • Pamięć wewnętrzna: 128 GB lub 256 GB;
  • Aparat główny:
    • 64 Mpix o świetle f/1.8
    • teleobiektyw 8 Mpix o świetle f/3.4 z optyczną stabilizacją obrazu oferujący 5-krotny zoom optyczny, 10-krotny zoom hybrydowy i 60-krotny zoom cyfrowy
    • obiektyw ultraszerokokątny 8 Mpix o świetle f/2.3
    • obiektyw 2 Mpix do zdjęć typu makro
  • Aparat przedni:
    • 32 Mpix o świetle f/2.5
    • obiektyw ultraszerokokątny 8 Mpix o świetle f/2.2
  • Akumulator: 4200 mAh ze wsparciem szybkiego ładowania o mocy 30 W
  • Oprogramowanie: Android 10 z autorską nakładką Realme UI
  • Łączność: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 (2.4 & 5 GHz), 4G LTE, Bluetooth 5.0, NFC, GPS, A-GPS, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, USB typu C;
  • Wymiary i waga: 163.8 x 75.8 x 8,9 mm, 202 g;
  • Dodatkowe: czytnik linii papilarnych zintegrowany z na krawędzi bocznej
  • Zawartość zestawu: smartfon, silikonowe etui, kabel USB-C, igiełka do wyciągania tacki na kartę SIM, ładowarka 30 W
  • Cena w momencie publikacji: 2399 złotych

Wygląd i jakość wykonania

Pierwsze wrażenie po rozpakowaniu pudełka i wzięciu do ręki realme X3 SuperZoom? Smartfon ten jest naprawdę duży! Oczywiście fani sporych urządzeń będą z tego faktu zadowoleni, ale dla mnie ekran ten jest na tyle duży, że ciężko było na początku w jakikolwiek sposób obsługiwać go przy pomocy tylko jednej dłoni. Oczywiście podczas testów udało się do tego przyzwyczaić, ale jeśli nie lubicie większych wyświetlaczy to zdecydowanie nie jest to urządzenie dla was. Patrząc na jakość wykonania tak naprawdę ciężko do czegokolwiek się przyczepić. Całość wykonana jest z materiałów bardzo dobrej jakości i sprawia naprawdę solidne wrażenie.

Czy flagowiec z Qualcomm Snapdragonem 855+ nadal ma sens? Recenzja realme X3 SuperZoom

Bez wątpienia minusem mogą być wystające poza bryłę telefonu aparaty tylne. Niemniej jednak w zestawie znajdziemy pokrowiec, który praktycznie całkowicie rozwiązuje ten problem. Na dolnej krawędzi został umiejscowiony port USB-C oraz pojedynczy głośnik, z prawej strony znajdziemy przycisk z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych, a na lewej krawędzi klawisze głośności. Podsumowując – realme X3 SuperZoom prezentuje się naprawdę nieźle i bez wątpienia może spodobać się wielu użytkownikom!

Wyświetlacz

Tak naprawdę to nie wyświetlacz miał wyróżniać realme X3 SuperZoom na tle konkurencji, ale w cenie niższej niż 2500 zł ciężko znaleźć smartfon z ekranem o odświeżaniu na poziomie 120 Hz. Z jednej strony szkoda, że chiński producent nie postanowił wykorzystać AMOLEDa, ale domyślam się, że mogłoby to negatywnie wpłynąć na samą cenę. Wyświetlacz ten w rzeczywistości wypada bardzo dobrze. Zwiększenie częstotliwości odświeżania sprawia, że wszystko jest jeszcze płynniejsze. Kolory są odpowiednio odwzorowane, a zarówno maksymalna jak i minimalna jasność odpowiednio dobrane.

Czy flagowiec z Qualcomm Snapdragonem 855+ nadal ma sens? Recenzja realme X3 SuperZoom

Czas pracy na baterii

Firma realme dała nam możliwość zmiany ustawień częstotliwości odświeżania wyświetlacza. Wybór mamy pomiędzy 60 Hz i 120 Hz i ustawienie to znacząco wpływa na czas pracy na jednym ładowaniu. W przypadku, gdy ustawimy odświeżanie na poziomie 120 Hz możemy liczyć na jakieś 7-8h czasu pracy z włączonym ekranem. Oczywiście w momencie, gdy postanowimy korzystać z trybu 60 Hz lub trybu automatycznej zmiany częstotliwości odświeżania czas ten wydłuży się o kolejne 10-15%. Sporą zaletą realme X3 SuperZoom jest także szybkie ładowanie o mocy 30 W. Dzięki odpowiedniej ładowarce, będącej częścią zestawu, smartfon możemy naładować od 0% do 100% w mniej niż 60 minut.

Codzienność z realme X3 SuperZoom

Czy faktycznie użytkownicy potrzebują Qualcomm Snapdragona 865? Oczywiście znajdzie się grono osób, które odpowiedzą, że tak, ale ja uważam, że Snapdragon 855+ wykorzystany w realme X3 SuperZoom działa na tyle dobrze, że w pełni spełni oczekiwania większości użytkowników. Połączenie tej jednostki z aż 12 GB RAM-u oraz wyświetlaczem o odświeżaniu na poziomie 120 Hz zapewnia nam wyjątkową szybkość działania. Aplikacje oraz nawet bardzo wymagające gry uruchamiają się w mgnieniu oka i nawet po dłuższej chwili żadna z nich nie zostaje samoczynnie zamknięta.

Czy flagowiec z Qualcomm Snapdragonem 855+ nadal ma sens? Recenzja realme X3 SuperZoom

Czytnik linii papilarnych został umiejscowiony na prawej krawędzi bocznej. Działa on całkiem nieźle, ale kilkukrotnie zdarzyło mi się, że i tak musiałem posiłkować się pinem. W realme X3 SuperZoom możemy także włączyć odblokowywanie przy pomocy skanu twarzy. Rozwiązanie to jest jednak oparte na przednim aparacie, a co za tym idzie w nocy czy w gorszym świetle nie radzi sobie zbyt dobrze.

Ciężko narzekać na jakość połączeń czy też szybkość łączenia się z satelitami. Widać, że realme X3 SuperZoom ma nawiązać realną walkę z flagowcami i jednocześnie zaoferować świetny stosunek ceny do możliwości. Ostatnie dwa tygodnie z nowością chińskiego producenta należały do naprawdę przyjemnych!

Czy flagowiec z Qualcomm Snapdragonem 855+ nadal ma sens? Recenzja realme X3 SuperZoom

Jakość zdjęć

Chiński producent nazwał swoje urządzenie “SuperZoom”, a co za tym idzie możemy od niego oczekiwać naprawdę dobrej jakości zdjęć w momencie, gdy chccemy z tego zoomu skorzystać. Jak to wypada w praktyce? W dzień jakość zdjęć tak naprawdę powinna zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników. I to nie tylko w przypadku głównego aparatu czy szerokiego kąta. Pięciokrotny zoom optyczny wypada rewelacyjnie, a 10-krotny hybrydowy idealnie sprawdzi się w sytuacjach, w których możemy stanąć w miejscu i skupić się na wykonaniu fotografii. Oczywiście wymaga to trochę wprawy, ale i tak moje oczekiwania w tej kwestii realme X3 SuperZoom spełnił w stu procentach. Oczywiście do dyspozycji mamy także 60-krotny zoom cyfrowy, ale szczerze mówiąc jakość zdjęć wykonywanych z tak dużym zbliżeniem jest na tyle słaba, że nie nadają się one nawet do udostępnienia w mediach społecznościowych.

Czy flagowiec z Qualcomm Snapdragonem 855+ nadal ma sens? Recenzja realme X3 SuperZoom

W nocy jest zauważalnie gorzej. Główny aparat, w szczególności z włączonym trybem nocnym, daje sobie radę i oferuje całkiem niezłą jakość zdjęć jak na smartfona, ale zarówno szeroki kąt jak i teleobiektyw to raczej oczka, z których skorzystamy w dzień. Bardzo podobnie sytuacja wygląda z obiektywem do zdjęć typu makro. Fani selfie także powinni pokochać realme X3 SuperZoom. Smartfon ten oferuje nie tylko standardowy aparat przedni, ale także dodatkowe oczko pozwalające nam uchwycić na zdjęciu jeszcze więcej. Oczywiście nie zabrakło sporej ilości funkcji odpowiedzialnych za upiększanie, ale moim zdaniem wpływają one na fotografie na tyle mocno, że lepiej od razu po zakupie je wyłączyć. Wszystkie zdjęcia w pełnej rozdzielczości znajdziecie tutaj.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!