Recenzja realme GT3. To smartfon, który naładujesz w niemal 10 minut!

Recenzja realme GT3

realme w ostatnich miesiącach coraz śmielej rozpycha się w różnych półkach cenowych, co raczej nikogo nie powinno dziwić, gdyż smartfony tego producenta charakteryzują się ciekawym designem, niezłymi parametrami technicznymi oraz charakterystycznymi i nietuzinkowymi funkcjami. Tytułowy bohater niniejszej recenzji, czyli realme GT3 jako jeden z niewielu smartfonów na świecie może pochwalić się przede wszystkim szybkim ładowaniem o mocy aż 240 W. Czy to jedyna z jego zalet? Czy tego typu rozwiązanie wystarczy, aby przekonać do siebie potencjalnych użytkowników? Zapraszam serdecznie do recenzji! 

Na występie chciałbym bardzo przeprosić wszystkich zainteresowanych i oczekujących na tę recenzję, gdyż miała się ona pojawić zdecydowanie wcześniej, ale przez problemy techniczne, które pojawiły się u mnie nie było to możliwe.

Specyfikacja techniczna realme GT3

  • Wyświetlacz: 6,74 cala, AMOLED o rozdzielczości 1.5K (1240×2772 pikseli) i odświeżaniu 144 Hz;
  • SoC: Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 (1× Cortex-X2, 3.0 GHz + 3× Cortex-A710, 2.5 GHz + 4×Cortex-A510, 1.8 GHz);
  • Grafika: Adreno 730;
  • RAM: 16 GB;
  • Pamięć wewnętrzna: 256 GB;
  • Aparat główny: 50 Mpx (f/1.9) + 8 Mpx (f/2.2, ultraszerokokątny, 112°) + 2 Mpx (f/3.3, obiektyw mikroskopowy);
  • Aparat przedni: 16 Mpx (f/2.5);
  • Akumulator: 4600 mAh wraz z obsługą szybkiego ładowania o mocy 240 W;
  • Oprogramowanie: Android 13 z autorską nakładką realme UI 4.0;
  • Łączność: Wi‑Fi 5, Bluetooth 5.3, modem 5G, NFC, GPS, Glonass, Galileo, port podczerwieni, USB 2.0 typu C;
  • Wymiary i waga: 163,9×75,8×8,9 mm, 199 g;
  • Dodatkowe: czytnik linii papilarnych zintegrowany z wyświetlaczem, głośniki stereo;

Opakowanie i zestaw

realme GT3 trafił do mnie niestety w zastępczym pudełku, więc na jego temat, jak i samego zestawu sprzedażowego niestety nie mogę się wypowiedzieć. Wiadomym jest, że producent dorzuca do zestawu ładowarkę wspierającą wspomniane ładowanie o mocy 240 W oraz kabel USB typu C. 

Wygląd i jakość wykonania

W ostatnim czasie nie miałem okazji testować zbyt wielu smartfonów, więc tym chętniej przyjąłem na testy realme GT3. Smartfon może pochwalić się dość atrakcyjnym designem, ale niekoniecznie wyróżniającym się na tle konkurencji, choć producent zastosował na tylnym panelu ciekawy zabieg stylistyczny w postaci przezroczystej płytki, pod którą widać głównie nazwę zastosowanego procesora. Co ciekawe, wokół nazwy chipsetu pojawił się też pasek LED, który spełnia rolę diody powiadomień. Muszę przyznać, że sam pomysł jest naprawdę ciekawy i przyciąga wzrok, ale o samych funkcjach i sposobie działania możecie przeczytać w dalszej części recenzji.  

Recenzja realme GT3. To smartfon, który naładujesz w niemal 10 minut!

Na wspomnianej szklanej płytce pojawiła się także sporych rozmiarów wyspa aparatów, która skrywa dwa duże oczka mieszczące trzy obiektywy oraz podwójną lampę LED w postaci podłużnego paska. Ogólny design nawiązuje do poprzednich generacji smartfonów z serii GT, ale ze względu na konstrukcję wyspy aparatów, całość mocno przypomina mi osobiście Xiaomi Mi 11 Ultra. 

Warto w tym miejscu wspomnieć, że plecki realme GT3 wykonane zostały ze szkła i pokryte matowym i całkiem przyjemnym w dotyku wykończeniem. Przy mocnym świetle mieni się on również setkami błyszczących drobinek, co wygląda bardzo efektownie i osobiście mocno przypadło mi do gustu. Dużym atutem wykorzystania tego typu materiału jest fakt, że w zasadzie w ogóle się nie palcuje podczas użytkowania.  Przy dolnej krawędzi umieszczono połyskujące logo realme, a naprzeciw pojawiły się znaki towarowe.

Front urządzenia niczym nie zaskakuje i nie posiada żadnych niepotrzebnych udziwnień. Panel charakteryzuje się płaskim ekranem o stosunkowo wąskich i symetrycznych ramkach. W górnej części pojawił się natomiast niewielki otwór, w którym ulokowana została kamerka do selfie. Atutem jest to, że po wyjęciu z pudełka smartfon posiada naklejoną folię, która zabezpiecza ekran. 

Ramki w przypadku testowanej przeze mnie wersji kolorystycznej są lekko błyszczące, co dobrze nawiązuje wizualnie do reszty obudowy. Ponadto nie brudzą się i nie zbierają zbyt mocno kurzu. Jeśli chodzi o rozmieszczenie przycisków i portów, to na prawej znalazł się przycisk zasilania, natomiast lewa krawędź została zagospodarowana przez przyciski do regulacji głośności. Na dolnej ramce znalazła się tacka na karty SIM, port USB typu C, mikrofon oraz jeden z głośników stereo. Z kolei na górnej ulokowano drugi mikrofon oraz port podczerwieni

Sam smartfon mały nie jest i dla osób o małych dłoniach nie jest dobrą informacją fakt, że wymiary to 163,9×75,8×8,9 mm. Bez manewrowania telefonem nie ma szans, aby dosięgnąć do pierwszego od góry rzędu ikon. Dodatkowo realme GT3 jest dość ciężki, co potwierdza waga na poziomie 199 gramów. 

Warto jeszcze wspomnieć o jakości wykonania, do której nie mam najmniejszych zastrzeżeń. Jest zwarta, a żaden element nie daje powodu do narzekań. Przyciski do regulacji głośności, jak i zasilania są dobrze wyczuwalne pod palcami. Z minusów należy wspomnieć o braku jakiejkolwiek normy odporności na wodę czy kurz. 

Wyświetlacz

Pod tym względem testowany model również wypada bardzo przyzwoicie. Wyświetlacz w realme GT3 charakteryzuje się przekątną 6,74 cala, rozdzielczością 1240×2772 pikseli i częstotliwością odświeżania obrazu 144 Hz (w ustawieniach można dodatkowo wybrać standardowe 60 Hz, 144 Hz lub pozostawić zarządzanie tym parametrem automatyce). W przypadku testowanego modelu mamy do czynienia z panelem AMOLED, którego pod każdym względem można chwalić. 

Panel cechuje się świetnym odwzorowaniem czerni, nasyconymi barwami oraz doskonałymi kątami widzenia. Jasność szczytowa to maksymalnie 1400 nitów i w codziennym użytkowaniu zarówno maksymalne, jak i minimalne poziomy jasności stoją na zupełnie zadowalającym i wystarczającym poziomie. 

Producent w ustawieniach oferuje trzy tryby wyświetlania kolorów: żywy, naturalny oraz Pro. Urządzenie domyślnie ustawiony ma tryb żywy, który moim zdaniem wypada najlepiej i oferuje najatrakcyjniejsze kolory. Tryb naturalny cechuje się  natomiast nieco mniej nasyconymi barwami, a tryb Pro pozwala na dostosowanie barw i nasycenia według własnych upodobań. Nie zabrakło również funkcji ochrony wzroku, którą możemy włączyć sami lub za pomocą harmonogramu. Ponadto istnieje w tym trybie możliwość ustawienia temperatury kolorów i efekty wyświetlania. 

Dioda powiadomień

Jak już wcześniej wspomniałem, realme GT3 na tylnym panelu posiada specjalną „płytkę”, która pełni rolę diody powiadomień. Ulokowana została ona tuż obok wyspy z aparatami. Dioda informuje m.in. o połączeniach przychodzących, stanie naładowania baterii czy też procesie ładowania. Producent w tym przypadku dodał sporo ciekawych rozwiązań systemowych, które urozmaicają działanie tego rozwiązania. 

W ustawieniach znalazła się możliwość wyboru sytuacji, w których dioda będzie działać oraz możliwość dostosowania koloru podświetlenia do typu powiadomień. Użytkownicy mogą wybrać spośród 25 odcieni kolorów, 2 typów rytmu oraz 5 trybów szybkości oświetlenia. Na żywo całość wygląda bardzo atrakcyjnie i ciekawie, a do tego szkło przykrywające diodę nie palcuje się zbyt mocno. 

Aparat

Na tylnym panelu realme GT3  obecny jest całkiem niezły zestaw aparatów oraz podwójna dioda doświetlająca LED. Charakterystyka modułów przedstawia się następująco: 

  • aparat główny 50 Mpx: przysłona obiektywu f/1.9, rozmiar czujnika 1/1,56 cala, PDAF, OIS;
  •  aparat ultraszerokokątny 8 Mpx: przysłona f/2.2, rozmiar czujnika 1/4,0 cala;
  • aparat mikroskopowy 2 Mpx: przysłona f/3.3;

Jeśli chodzi o jakość zdjęć, to fotografie wykonane za dnia cechują się atrakcyjnym odwzorowaniem kolorów, dużą ilością rejestrowanych szczegółów, bardzo dobrą dynamiką oraz przyzwoitą ostrością. Balan bieli natomiast przez większość czasu radził sobie dobrze z odpowiednim rozpoznaniem scenerii. Zdjęcia wykonane przy pomocy obiektywu ultraszerokokątnego również cechują się zadowalającą jakością, choć ilość szczegółów jest nieco mniejsza. Jakość zdjęć możecie oczywiście ocenić sami. 

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wspomniany obiektyw mikroskopowy, dzięki któremu możemy wykonywać zdjęcia przedmiotowi znajdującemu się bezpośrednio przy obiektywie. Do wykonywania tego typu zdjęć wykorzystywany jest oczywiście specjalny tryb, który dodatkowo doświetla fotografowany obiekt. Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia powierzchni swetrów z bliska. 

Do omówienia pozostają jeszcze możliwości wideo. realme GT3 pozwala nagrywać filmy w maksymalnej rozdzielczości 4K przy 30 i 60 klatkach na sekundę, ale nie zabrakło też możliwości nagrywania w Full HD przy 60 kl./s i 30 kl./s. Jakość nagrań wideo jest jak najbardziej akceptowalna – obraz jest ostry, szczegółowy oraz charakteryzuje się naturalnym i przyjemnym dla oka odwzorowaniem barw. 

Akumulator

Przechodzimy do najważniejszego, czyli akumulatora, a właściwie do technologii szybkiego ładowania przewodowego o mocy aż 240 W.  Co prawda, model GT3 ma nieco mniejszy akumulator o pojemności 4600 mAh względem swojego poprzednika (5000 mAh). Mniejsza bateria ma oczywiście wpływ na czas pracy, który w tym przypadku podczas mojego, typowego użytkowania wynosi około jeden dzień. Nie jest to zadowalający czas pracy, ale sytuację ratuje wspomniane ładowanie o mocy 240 W, które pozwala naładować realme GT3 do pełna w około 10 minut. 

Na ten moment ciężko powiedzieć, jaki wpływ na baterię ma aż tak szybkie ładowanie, ale producent informuje jednak, że nie wpływa ono zbyt drastycznie na żywotność baterii. Według zapewnień, po 1600 cyklach akumulator zachować ma minimum 80% pojemności. Na koniec muszę jednak przyznać, że ładowanie 240 W jest niezwykle komfortowe i sprawia, że przez okres testów niemal w ogóle nie spoglądałem na poziom naładowania GT3.

Oprogramowanie

Smartfon w momencie testów pracował pod kontrolą Androida 13 z nakładką realme UI 4.0, która jak wskazuje numeracja – jest już czwartą wersją pomysłu producenta na wygląd Androida. Głównie chińscy producenci mają to do siebie, że oferują w swoich nakładkach systemowych sporo dodatkowych funkcji oraz rozwiązań. Nie inaczej jest w przypadku realme i i samej nakładki realme UI, która jest bogata w wiele rozwiązań.  

Wydajność

Za funkcjonowanie telefonu odpowiada Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, który wykonany jest w 4 nm procesie technologicznym i składa się z jednego rdzenia Cortex-X2 o taktowaniu 3.0 GHz, trzech rdzeni Cortex-A710 o taktowaniu 2.5 GHz oraz czterech rdzeni Cortex-A510 o taktowaniu 1.8 GHz. realme GT3 otrzymał 16 GB pamięci RAM, więc naprawdę sporo, przez co nikt nie powinien narzekać na jej ilość. Moim zdaniem jest ona aż nadto wystarczająca do naprawdę sprawnego działania urządzenia. Pod względem działań w tle, testowany model spisywał się bardzo dobrze i nie zamykał niepotrzebnie aplikacji. 

realme GT3 działa fantastycznie, nie zwalnia nawet na chwilę i błyskawicznie reaguje na wszystkie polecenia. Efekt kosmicznej wręcz wydajności potęguje ekran o częstotliwości odświeżania na poziomie 144 Hz. Pod względem kultury pracy i temperatur obudowy nie mam ponownie się do czego przyczepić. Urządzenie pozostaje chłodne przez zdecydowaną większość czasu, a wyższe temperatury odczuwalne są jedynie podczas dłuższego grania oraz podczas szybkiego ładowania, co raczej nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem. Warto jednak dodać, że w tych sytuacjach nie są to temperatury, które sprawiają, że urządzenie parzy w ręce. 

Benchmarki

  1. AnTuTu 1229027
    • CPU 342040
    • GPU – 445508
    • MEM – 205377
    • UX – 236102
  1. Geekbench:
    • Single-Core – 1270
    • Multi-Core – 3891

Podsumowanie

Muszę przyznać, że przed rozpoczęciem testów nie spodziewałem się, że realme GT3 aż tak pozytywnie mnie zaskoczy pod wieloma wględami. Jest to bardzo udany model, który udowadnia przede wszystkim, że bardzo dobra wydajność nie jest zarezerwowana wyłącznie dla flagowców, a ponadto oferuje superszybkie ładowanie i ciekawe rozwiązanie w postaci diody LED na tylnym panelu. 

Recenzja realme GT 3

Zaletą jest też bardzo dobra jakość wykonania, która nie odstaje od innych modeli, wizualnie również urządzenie prezentuje się dobrze i może się podobać. Zastosowany wyświetlacz stoi na wysokim poziomie i pod każdym względem jest wręcz idealny. 

Tak na dobrą sprawę nie zauważyłem wad, które negatywnie wpłynęłyby na ostateczną ocenę testowanego realme GT3. Na minus można zaliczyć brak wodo- i pyłoodporności, brak bezprzewodowego ładowania i co najważniejsze – brak dostępności w Polsce. Smartfon w dniu premiery na europejskim rynku został wyceniony na 649 euro (~2800 złotych) za najsłabszy wariant pamięciowy.

8/10
Total Score
  • Wygląd i jakość wykonania
    8/10 Bardzo dobrze
  • Wyświetlacz
    9/10 Świetnie
  • Aparat
    7/10 Dobrze
  • Oprogramowanie
    8/10 Bardzo dobrze
  • Akumulator
    10/10 Rewelacja
  • Stosunek ceny do jakości
    8/10 Bardzo dobrze

Zalety

  • Ciekawy design
  • Wyświetlacz AMOLED z odświeżaniem 144 Hz
  • Doskonała wydajność
  • Duże możliwości personalizacji nakładki realme UI
  • Pełne zaplecze komunikacyjnie
  • Szybkie ładowanie o mocy 240 W

Wady

  • Brak wodoszczelności
  • Brak bezprzewodowego ładowania
  • Brak dostępności w Polsce
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!