Oto w pełni rosyjski komputer PC. Ma Linuxa i układ Baikal-M

baikal-m

Rosjanie chcąc uniezależnić się od zachodnich rozwiązań technicznych, muszą również opracować w pełni własne komputery. Przykładem tego może być najnowszy komputer PC tworzony przez iRU oparty o układy Baikal-M i systemy typu Linux.

Rosyjski komputer – ma procesor ARM i Linuxa

Za produkcję nowego komputera wzięła się rosyjska firma iRU. Co więc oferuje sprzęt? Przede wszystkim mamy tutaj układ Baikal-M, czyli ośmiordzeniowy procesor z taktowaniem do 1,5 GHz, który został zintegrowany z grafiką Mali-T628. SoC został oparty już o nieco przestarzałe rdzenie Cortex-A57, które były wykorzystywane komercyjnie w 2015 roku – mogliśmy je zobaczyć chociażby w procesorze Qualcomm Snapdragon 810.

Ponadto komputer ma obsłużyć do 32 gigabajtów RAM-u oraz dysk SSD do 1 TB. W przypadku dysków HDD ma to być aż 3 TB. Układ może zaoferować nawet 6 portów USB-A (4 x USB 2.0 i 2 x USB 3.0), złącza PCI-E 3.0 x16 i cztery porty Ethernet (dwa 1 Gb/s i dwa 10 Gb/s). Warto dodać, że procesor został wykonany w 28 nm procesie technologicznym, a jego TDP to 35 W.

baikal-m

Komputery z Baikal-M mają być dostępne w różnych formach. Przewiduje się klasyczne i pomniejszone komputery stacjonarne, ale również All-in-One z ekranem 23,8 cala. Firma na komputerze ma instalować Linuxa – do wyboru są dystrybucje Astra Linux, Alt OS i Red OS. Wszystkie zostały zaprojektowane w Rosji.

Warto na koniec dodać, że nie jest to pierwszy komputer z Baikal-M, jednak jedyny produkowany na większą skalę. Sprzęt ma być głównie przeznaczony do biur czy urzędów i powinien sobie poradzić z nieco prostszymi zadaniami. W przypadku użycia profesjonalnego może być ciężko – podobnie jak z gamingiem.

Źródło: tomshardware, cnx-software

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!