Rząd Chin oskarża Xiaomi oraz Tencent o nielegalne gromadzenie danych użytkowników!

Rząd Chin oskarża Xiaomi oraz Tencent o nielegalne gromadzenie danych użytkowników!
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bezpieczeństwa użytkowników oraz gromadzenie ich danych jest coraz to gorętszym tematem. Teraz rząd Chin opublikował listę 41 aplikacji, które nielegalnie zbierają dane osób, których z aplikacji tych korzystają. Największym problemem wydają się firmy Xiaomi oraz Tencent!

Chiny chcą skończyć z nielegalnym gromadzeniem danych

Do tej pory rząd Państwa Środka otrzymał ponad 8000 wniosków, które zwracały uwagę władz tego kraju na to, że niektóre z aplikacji nielegalnie gromadzą ogrom danych użytkowników. Chiny podeszły do tematu wyjątkowo poważnie. Ministerstwo Przemysłu, Informacji i Technologii postanowiło zbadać problem, a wynikiem tych badań jest liczba 41 aplikacji, które naruszają krajowe przepisy dotyczące gromadzenia i odsprzedaży danych osobowych użytkowników. Problem tak naprawdę w głównej mierze dotyczy dwóch firm – Xiaomi oraz Tencent. Oczywiście lista zawiera także aplikacje innych producentów, ale te dwie firmy mają gromadzić danych najwięcej.

Wśród aplikacji na liście opublikowanej przez Ministerstwo Przemysłu, Informacji i Technologii znajdziemy Xiaomi Finance (aplikację do płatności i zarządzania kontami w Chinach, Tencent QQ (aplikacja do czatu) czy QQ Reading (platforma dedykowana eBookom). Aplikacje te mają nieustannie zbierać dane osób, które z nich korzystają i to nie tylko w momencie, gdy są włączone. Co więcej najprawdopodobniej informacje są pozyskiwane nawet wtedy, gdy nie przyznamy uprawnień do danej funkcji. Na liście znalazły się także takie aplikacje jak Weibo (platforma społecznościowa) czy chińskie agregatory wiadomości 36Kr i Sohu News.

Zobacz także: OnePlus zachęca użytkowników do dzielenia się odnalezionymi błędami. Nagroda może wynieść nawet 7000 dolarów!

Jak sytuacja ta się rozwinie? Tego niestety nie wiemy. Rząd Chin chce zmusić twórców aplikacji, aby ci gromadzili dane zgodnie z przepisami oraz własnymi regulaminami. Jeśli sytuacja będzie się powtarzać to Ministerstwo Przemysłu, Informacji i Technologii może nałożyć na producentów bardzo dotkliwe kary pieniężne. Miejmy nadzieję, że wydane właśnie ostrzeżenie sprawi, że problem zostanie całkowicie rozwiązany.

Na zdjęciu głównym znajduje się Xiaomi Mi Note 10, którego recenzję znajdziecie tutaj.

Co myślicie o gromadzeniu danych i następnie odsprzedawaniu ich przez twórców aplikacji? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!