Samsung prezentuje Exynosa 980 z wbudowanym modemem 5G

Samsung prezentuje Exynosa 980 z wbudowanym modemem 5G

Chociaż w naszym kraju infrastruktura sieci 5G nadal nie jest zbyt rozwinięta to w niektórych krajach, między innymi w Korei, użytkownicy już mogą korzystać z dobrodziejstw sieci nowej generacji. Teraz Samsung prezentuje zupełnie nowy procesor, który posiada wbudowany modem 5G. Poznajcie Exynosa 980!

Exynos 980 ma przenieść smartfony na zupełnie inny poziom

Nowy procesor Samsunga jest tak naprawdę pierwszą jednostką w portfolio koreańskiego giganta umożliwiającą korzystanie z 5G. Exynos 980 jest oparty na autorskiej architekturze Samsunga FinFET 8 nm. Co więcej procesor ten został wyposażony w zintegrowany układ odpowiedzialny za przetwarzanie neuronowe, a w tym i sztuczną inteligencję. Tym samym smartfony pracujące pod kontrolą Exynosa 980 powinny jeszcze szybciej uczyć się preferencji użytkownika i wykorzystywać AI w różnorakich celach.

Samsung prezentuje Exynosa 980 z wbudowanym modemem 5G

Nowe jednostka Samsunga składa się z dwóch rdzeni ARM Cortex-A77 o taktowaniu do 2,2 GHz oraz sześciu rdzeni ARM Cortex-A55 o taktowaniu do 1,8 GHz. Jeśli chodzi o grafikę to koreański gigant postawił na Mali-G76 MP5. Grafika ta ma pozwolić na granie w najbardziej wymagające gry przez długie lata i zapewnić nieznane dotąd wrażenia z mobilnej rozgrywki. Samsung deklaruje, że wbudowany modem 5G pozwoli osiągnąć prędkość pobierania do 2,55 Gb/s oraz prędkość wysyłania plików do 1,28 Gb/s.

Zobacz także: Samsung Galaxy M30s ma zadebiutować już 18 września. Czy jest na co czekać?

W kwestii aparatów Exynos 980 wspiera pojedyncze oczko o rozdzielczości 108 Mpix lub podwójny aparat o rozdzielczości 20 Mpix każdy. Nie zabrakło także wsparcia dla nagrywania w 4K przy aż 120 klatkach na sekundę oraz kodeków H.265 (HEVC), H.264 oraz VP9. Szczerze mówiąc bardzo zdziwiła mnie informacja o wykorzystaniu pamięci UFS 2.1. Na rynku pojawiły się już pierwsze urządzenia, takie jak na przykład OnePlus 7 Pro, obsługujące UFS 3.0. Tym samym Samsung może pozostać o krok w tyle za konkurencją korzystającą z Snapdragonów Qualcomma. Produkcja Exynosa 980 powinna rozpocząć się jeszcze w tym roku, więc pierwsze urządzenia korzystające z tej jednostki mogą zadebiutować na początku 2020 roku.

Co myślicie o nowym procesorze Samsunga? Czekacie na wprowadzenie infrastruktury 5G do naszego kraju? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

 

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!