Samsung rozpoczyna masową produkcję pamięci RAM LPDDR5 16 GB

Samsung rozpoczyna masową produkcję pamięci RAM LPDDR5 16 GB

Do tej pory niejednokrotnie słyszeliśmy, że dany smartfon ma trafić na rynek z aż 16 GB RAM-u. Kilka miesięcy temu Samsung pochwalił się tym, że produkuje już na masową skalę pamięci LPDDR5 12 GB i te oczywiście po krótkim czasie trafiły do pierwszych urządzeń. Teraz koreański gigant idzie o krok dalej!

Czy 16 GB RAM-u w smartfonie jest komukolwiek potrzebne?

To, że w tym roku na rynek trafią pierwsze smartfony z 16 GB RAM-u jest wręcz pewne. Co więcej Samsung ogłosił także, że już niedługo do masowej produkcji mają trafić układy LPDDR5 RAM 16 GB wykonane w technologii 10 nm. Według koreańskiego giganta pozwoliłoby to zwiększyć prędkość przesyłu danych do aż 6400 Mb/s. Oczywiście z jednej strony może to poprawić szybkość działania telefonu, a z drugiej czy faktycznie przeciętny użytkownik odczuje jakąkolwiek różnicę?

Samsung rozpoczyna masową produkcję pamięci RAM LPDDR5 16 GB

Tak naprawdę już dziś znajdziemy na rynku flagowce wyposażone w 12 GB RAM-u LPDDR5, a 8 GB staje się pewnego rodzaju standardem wśród urządzeń z najwyższej półki cenowej. I tak jak różnicę pomiędzy 4 GB a 6 GB RAM-u jestem w stanie dostrzec bez większego problemu tak mam wrażenie, że 12 GB, a co dopiero nadchodzące wielkimi krokami 16 GB to pewnego rodzaju przerost formy nad treścią. Oczywiście bez wątpienia znajdą się użytkownicy, którzy stwierdzą, że to flagowce, a co za tym idzie muszą być najmocniejsze.

Zobacz także: Samsung Galaxy A41 i Galaxy A51 5G pojawiły się w GeekBench

Niemniej jednak gry mobilne czy aplikacje nadal nie są tak wymagające, aby w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w mocy obliczeniowej naszych smartfonów. Ciężko powiedzieć, który z nadchodzących sprzętów jako pierwszy otrzyma 16 GB RAM-u LPDDR5. Niemniej jednak pod koniec tego roku praktycznie każdy z producentów może mieć w swojej ofercie tego typu urządzenie. Jak zwiększenie ilości RAM-u wpłynie na cenę? Tego niestety, przynajmniej na tę chwilę, nie wiemy.

Na zdjęciu głównym znajduje się Samsung Galaxy S20.

Co myślicie o wykorzystaniu aż 16 GB RAM-u w smatfonach? Czy waszym zdaniem ma to sens? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!