Strona główna Producenci Samsung To koniec projektu "Linux on DeX" od Samsunga

To koniec projektu „Linux on DeX” od Samsunga

-

Wbrew pozorom, Linux on DeX można nazwać jednym z największych i najciekawszych projektów w świecie smartfonów. To właśnie dzięki tej funkcji właściciele flagowych smartfonów (i tabletów) od Samsunga mogli, po podłączeniu telefonu do większego ekranu, korzystać z pełnego, desktopowego Linuxa. Niestety, zaledwie po 11 miesiącach fazy Beta, Samsung postanowił zamknąć projekt Linux on DeX.

Linux on DeX to był jeden z ciekawszych projektów Samsunga. Była to specjalna funkcja, dzięki której właściciel smartfonu Samsung Galaxy (ze wsparciem dla DeX) mógł uruchomić Ubuntu 16.04 LTS. System ten dostępny był w formie aplikacji, którą uruchamiało się po wpięciu telefonu do stacji dokującej DeX (była również możliwość uruchomienia Linuxa bezpośrednio na ekranie smartfonu lub tabletu). Było to spore ułatwienie dla programistów (i to głównie dla nich powstał ten projekt), którzy mogli mieć zawsze przy sobie potrzebne narzędzia do programowania.

Warto przeczytać: Samsung ma pracować nad Galaxy Note 10 Lite oraz S10 Lite. Brzmi ciekawie!

To koniec projektu Linux on DeX

Zaledwie 11 miesięcy temu Linux on DeX wszedł w fazę Beta. Niestety, gigant postanowił zrezygnować z rozwoju tego projektu. Do testerów właśnie rozsyłana jest wiadomość mówiąca, że gigant zamyka projekt. Dodatkowo Samsung informuje, że Linux on DeX jest niekompatybilny z Androidem 10, a więc jeśli ktoś nadal chce korzystać z Ubuntu na swoim smartfonie, to powinien pozostać na Androidzie Pie.

Niestety, pomimo tego, że projekt działał bardzo dobrze i naprawdę stabilnie, to nie uzyskał on zbyt ogromnego zainteresowania. Przyczynił się do tego również fakt, że udostępniono tylko jeden system – Ubuntu 16.04 LTS, czyli OS od Canonical z 2016 roku, którego wsparcie kończy się w 2021 roku.

Korzystaliście z Linux on DeX? Dajcie znać w komentarzu!

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej