Samsung tworzy konkurenta dla Apple M1. Chip z GPU od AMD w 5 nm

samsung exynos

Apple zrewolucjonizowało w tym roku rynek procesorów mobilnych swoim chipem Apple M1. Okazał się on być bardzo wydajny i energooszczędny, a zarazem uniwersalny. SoC trafił do laptopów MacBook Air oraz MacBook Pro, tabletu iPad Pro, a także komputerów iMac oraz Mac Mini. Jest szansa, że niedługo zostanie wykorzystany także w smartfonie. Konkurencja nie śpi i również chce pokazać, że stać ich na taki układ.

Samsung prawdopodobnie przygotowuje układ z serii Exynos, który będzie konkurentem Apple M1

Według nieoficjalnych doniesień Samsung jest na etapie projektowania procesora Exynos, który byłby konkurencją dla Apple M1, jeśli chodzi o osiągi. Chip ten ma być wykonany w 5 nm procesie technologicznym. Niestety na ten moment nie wiadomo za wiele o jego specyfikacji. Istotną informacją, która wypłynęła jest to, że SoC Samsunga będzie opierał się o procesor graficzny AMD. Jestem ciekaw co wyjdzie z kooperacji tych dwóch producentów z Korei i Stanów Zjednoczonych.

Jak podaje znany z przecieków Ice Universe, Samsung może pokazać układ ARM już w czerwcu tego roku. Nie wiemy jednak do jakich urządzeń mogą trafić, czyżby w pierwszej kolejności były to Galaxy Booki lub Galaxy Taby?

Konkurencja nie śpi, bowiem w kategorii nowych procesorów swoje kroki stawiają także Qualcomm oraz Microsoft. Według doniesień Qualcomm pracuje nad układem o nazwie kodowej SC8280. Do tej pory usłyszeliśmy o nim niewiele, prawdopodobnie ma się on składać z czterech rdzeni Gold+ oraz czterech rdzeni Gold o taktowaniach z zakresu 2,43 – 2,70 GHz. Na rynku mamy także Microsoft SQ2, układ Qualcomma dedykowany do Microsoft Surface Pro X czy starszego Snapdragona 8cx.

Co sądzicie o procesorach ARM, które coraz częściej pojawiają się w innych urządzeniach?

Źródło: purepc.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!