W ostatnim wpisie uczyliśmy się korzystać z programu scrcpy pozwalającego na proste i wygodne klonowanie ekranu smartfona na komputerze. Wtedy też połączenie między telefonem a komputerem odbywało się za pomocą kabla. Jest to dosyć prosta forma, jednakże na dłuższą metę dosyć niewygodna. Dzisiaj więc nauczymy się korzystać z scrcpy bez żadnych przewodów!
Zanim przystąpisz do tego poradnika
Zanim przystąpisz do wykonania poleceń tutaj umieszczonych, powinieneś zapoznać się z rzeczami napisanymi >>tutaj<<. Pokazuję tam między innymi jak przygotować smartfon do korzystania z scrcpy, jakie skróty klawiaturowe warto zapamiętać i oczywiście jak w ogóle zainstalować omawiane dzisiaj narzędzie.
Zobacz także: Scrcpy, czyli wyświetlanie ekranu smartfona na komputerze z Linuxem [PORADNIK]
Jak korzystać z scrcpy bezprzewodowo?
Na sam początek musimy podłączyć telefon do komputera za pomocą przewodu USB (możliwe, że na telefonie będziemy musieli potwierdzić połączenie adb). Następnie na komputerze otwieramy terminal i wpisujemy:
adb devices
W odpowiedzi powinniśmy zobaczyć kod odpowiadający za obecność naszego urządzenia w trybie adb. Jeśli lista jest pusta to prawdopodobnie robisz coś źle. Następnie wpisujemy komendę:
adb tcpip 5555
Teraz odłączamy przewód między smartfonem a komputerem. Następnie na smartfonie (w przypadku produktu Xiaomi) wchodzimy w Ustawienia –> O telefonie –> Wszystkie parametry –>Stan telefonu i sprawdzamy jaki mamy adres IP (w postaci dziesiętnej), który będzie wyglądał mniej więcej tak: 192.168.100.11. Co ważne, obydwa urządzenia muszą być podłączone do tej samej sieci WiFi.
Wracamy do komputera i w terminalu wpisujemy:
adb connect [adres IP]:5555
Oczywiście w [adres IP] wpisujemy wcześniej znaleziony na telefonie adres IP, tak jak w poniższym przykładzie:
adb connect 192.168.100.11:5555
Następnie wpisujemy:
adb devices
i sprawdzamy czy na liście urządzeń znajduje się przed chwilą ustanowione połączenie. Jeśli nie to prawdopodobnie coś zrobiłeś źle.
W tym momencie już możemy korzystać z programu po prostu wpisując w terminalu:
scrcpy
Jednakże ustawianie tego połączenia po każdym wyłączeniu komputera nie jest zbyt wygodne. Dlatego też dodatkowo można sobie napisać niezwykle prosty skrypt.
Krótki skrypt
Przygotowanie takiego skryptu jest naprawdę proste i wymaga przepisania poniższych elementów z potrzebnymi zmianami. A więc zaczynajmy.
Otwieramy terminal i wpisujemy:
nano ekranik.sh
czego wynikiem będzie otworzenie edytora nano. Tutaj przepisujemy poniższy skrypt.
#!/bin/bash
echo "Uruchomienie ekranu telefonu"
adb connect [adres IP]:5555
scrcpy
Oczywiście, tak jak wcześniej, w miejscu [adres IP] wpisujemy adres IP smartfona. Po przepisaniu naciskamy Ctrl+S, a następnie Ctrl+X. Teraz wpisujemy komendę:
chmod 777 ekranik.sh
Ze skryptu korzystamy wpisując komendę:
./ekranik.sh
i to jest już całkiem wygodne, jednak i to można sobie nieco ułatwić. Jak? Ponownie otwieramy terminal i wpisujemy:
nano .bashrc
Otworzy się nam edytor kodu nano z plikiem .bashrc. Szukamy linijek, gdzie jest napisane coś podobnego do tego co poniżej.
# Alias definitions.
# You may want to put all your additions into a separate file like
Zaraz pod tymi linijkami wpisujemy alias, co powinno dać efekt podobny do poniższego.
# Alias definitions.
# You may want to put all your additions into a separate file like
alias ekran='bash ~/ekranik.sh'
Następnie naciskamy Ctrl+S i zaraz po tym Ctrl+X. Teraz musimy się wylogować i ponownie zalogować. Od tego momentu będąc w każdym miejscu w systemie możemy wpisać tylko:
ekran
co powinno wymusić bezprzewodowe połączenie ADB, a następnie uruchomienie narzędzia scrcpy.
Korzystacie z scrcpy? Dajcie znać w komentarzu!
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!