Scrcpy, czyli wyświetlanie ekranu smartfona na komputerze z Linuxem [PORADNIK]

scrcpy
Scrcpy

Mogłoby się wydawać, że wyświetlanie ekranu smartfona na komputerze wymaga oprogramowania instalowanego na obydwóch urządzeniach, a także skomplikowanego konfigurowania. Nic bardziej mylnego! Istnieje oprogramowanie nazywające się scrcpy, które nie tylko jest proste w obsłudze, ale również w pełni darmowe!

Co to scrcpy?

Scrcpy to w pełni darmowe i całkowicie otwarte oprogramowanie, które pozwala na wyświetlanie ekranu smartfona na komputerze. Oprócz tego możemy, z wykorzystaniem myszki i klawiatury, sterować telefonem. Połączenie smartfona z komputerem może odbyć się na dwa sposoby – za pomocą zwykłego przewodu USB oraz bezprzewodowo dzięki protokołowi TCP/IP.

Narzędzie scrcpy powstało z przeznaczeniem do korzystania na Linuxie, jednakże można je zainstalować na Windowsie, jak i MacOS. Program nie ma żadnego interfejsu graficznego i uruchamia się je za pomocą terminala. Funkcje specjalne uruchamiamy dzięki prostym skrótom klawiaturowym, a także odpowiednim flagom w terminalu.

Jak zainstalować scrcpy?

https://rootblog.pl/manjaro-linux-wydany-w-wersji-19-0-kyria/Instalacja scrcpy jest niezwykle proste. Na Ubuntu i dystrybucjach pochodnych, a także innych obsługujących menedżer paczek snap (między innymi Manjaro Linux) wystarczy wpisać poniższą komendę:

sudo snap install scrcpy

Istnieją również odpowiednie pliki instalacyjne w AUR, a także APT (dotyczy tylko Ubuntu 20.04 i Debian Testing). W razie potrzeby możemy sami sobie zbudować plik instalacyjny prosto z źródła. W repozytorium znajdziemy również odpowiednie skrypty instalacyjne dla użytkowników Windowsa oraz MacOS.

Jak skorzystać z scrcpy?

Najprostszym sposobem klonowania ekranu smartfona jest ten z wykorzystaniem przewodu USB (na połączeniu bezprzewodowym skupimy się w oddzielnym wpisie). A więc jak skorzystać z scrcpy?

Najpierw musimy odpowiednio przygotować nasz smartfon. Po pierwsze, należy włączyć opcje programistyczne (robimy to klikając kilkukrotnie na numer kompilacji w ustawieniach telefonu). Następnie przechodzimy do opcji programistycznych i uruchamiamy opcję “Debugowanie USB”. Co ważne, nie musimy mieć ani dostępu root, ani tym bardziej odblokowanego bootloadera.

UWAGA! Na smartfonach Xiaomi oprócz opcji “Debugowanie USB”, musimy również włączyć “Instaluj przez USB” oraz “Debugowanie USB (Ustawienia bezpieczeństwa)”!

opcje programistyczne
Smartfony Xiaomi wymagają zaznaczenia wszystkim trzech widocznych tutaj opcji

I to już! Nasz smartfon jest gotowy. Teraz podłączamy telefon do komputera (można wykorzystać standardowy przewód z zakończeniem USB-A, a także nowoczesny USB-C<–>USB-C). Bardzo ważnym jest, aby pozostawić telefon w trybie ładowania. Następnie włączamy terminal i wpisujemy:

scrcpy

Po chwili na monitorze komputera powinniśmy zobaczyć okno z ekranem smartfona.

scrcpy
scrcpy

Podczas pracy z aplikacją mamy dostęp do wielu skrótów klawiaturowych. Wartymi zapamiętania są:

  • Ctrl+O – wygaszenie ekranu smartfona;
  • Ctrl+N – opuszczenie paska z powiadomieniami;
  • Ctrl+Shift+N – zamknięcie paska z powiadomieniami;
  • Ctrl+H – powrót do ekranu domowego;
  • Ctrl + -> (prawo) – odwrócenie ekranu w prawo;
  • Ctrl + <- (lewo) – odwrócenie ekranu w lewo;
  • Ctrl + F – wejście w tryb pełnoekranowy;
  • Ctrl + i – włączenie licznika FPS-ów.

Oczywiście skrótów, a także flag jest o wiele więcej i ze wszystkimi możliwościami aplikacji możecie zapoznać się wpisując w terminalu komendę:

scrcpy --help
scrcpy
scrcpy –help

Ponadto narzędzie pozwala na dzielenie schowka, a także szybkie instalowanie aplikacji, poprzez przeciągnięcie pliku APK na okno z ekranem smartfona. Oczywiście nie możemy zapomnieć o możliwości nagrywania ekranu.

Warto przeczytać: Jak zainstalować WPS Office for Linux i ustawić język polski [PORADNIK]

Płynność działania zależy od szybkości naszego portu USB w komputerze (dlatego lepiej skorzystać z USB 3.0 lub USB-C), portu USB w telefonie (tutaj właściciele flagowych smartfonów powinni otrzymać lepsze rezultaty), a także jakości samego przewodu.

Do czego przyda się Wam scrcpy? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!