Setapp chce otworzyć własny sklep z aplikacjami na iOS

Setapp
Setapp

Od zawsze iOS był zamknięty, nawet na alternatywne źródła oprogramowania. Jak się jednak okazuje, Unia Europejska może na Apple wymusić otworzenie tej części systemu. Już pojawiły się informacje mówiące, że Apple dopuści do istnienia alternatywne sklepy z aplikacjami. Właśnie marka Setapp, dostawca oprogramowania na komputery Apple, zapowiedziała wejście na rynek iOS!

Setapp jako alternatywny sklep z aplikacjami w iOS

Setapp to popularna usługa z aplikacjami dla macOS i iOS, która ma zamiar zaoferować się jako sklep w iOS. Wykorzysta do tego nowe zasady Unii Europejskiej (Digital Markets Act), który niejako wymusza na Apple otworzenie systemu na dostępność sklepów z aplikacjami innych niż AppStore. Oczekuje się, że zmiana w systemie pojawi się jeszcze w iOS 17.

To sprawi, że iOS, jako platforma, stanie się nieco bardziej konkurencyjna.. Otóż AppStore aktualnie jest jedynym sklepem, więc jednoznacznie określa jakie aplikacje mogą być instalowane w iOS, a jakie nie. Deweloperzy są też zależni od całkiem wysokich prowizji, które muszą płacić gigantowi. To się może zmienić.

ipad air 4
iPad Air 4. generacji

Setapp zaoferuje użytkownikom specjalnie dobrany katalog aplikacji mobilnych. W Setapp mamy otrzymać programy od ponad 30 deweloperów i użytkownicy z UE dostaną opcję instalacji, chociażby, Ulysses, Taskheat czy Soulver. Bo tak, sklep ma być dostępny tylko dla nas, czyli dla użytkowników krajów członkowskich Unii Europejskiej. Osoby chcące szybciej sprawdzić Setapp mogą zapisać się na listę oczekujących.

Źródło: Apple World

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!