Sieć domowa będzie jeszcze szybsza. WiFi 6E powoli staje się faktem

wifi

Do tej pory sieć WiFi pracowała nadwóch częstotliwościach – 2,4 GHz i 5 GHz. Federalna Komunikacja Łączności Stanów Zjednoczonych poinformowała natomiast o uwolnieniu pasma na częstotliwości 6 GHz z przeznaczeniem dla najnowszej technologii WiFi 6e. Oznacza to, że wkrótce będziemy mieć możliwość używania nowej sieci bezprzewodowej. Czym będzie się ona charakteryzować?

Standard WiFi 6E

Najczęściej spotykane jest obecnie WiFi pracujące na częstotliwości 2,4 GHz, takie obsługują między innymi wszystkie testowane przez nas smartfony. Zdecydowaną zaletą tej sieci jest to, że charakteryzuje się dobrymi warunkami propagacji, czyli łatwiej przenika przez ściany w budynkach. Wiążą się z tym jednak stosunkowo duże opóźnienia i niższa przepustowość. Aby naprawić te problemy zaprojektowano sieć 5 GHz, w której poprawiła się przepustowość, ale zasięg zmalał.

Zobacz też: Jak wykorzystać smartfon jako kamerkę do aplikacji Zoom?

Wprowadzenie sieci 6 GHz jest odpowiedzią na przeciążenie istniejących już częstotliwości, które przełożyło się na znaczący spadek stabilności sieci. Od teraz na terenie Stanów Zjednoczonych producenci infrastruktury sieciowej będą mogli korzystać również z częstotliwości 6 GHz, a więc i standardu WiFi 6E. Taka sieć będzie miała jeszcze wyższą przepustowość z mniejszymi opóźnieniami, ale znowu spadną parametry propagacji.

Gogle wirtualnej rzeczywistości od Apple będą mieć potężną specyfikację

Byś może wiecie o tym, że każda sieć może działać na innym kanale. Jego wyboru prawdopodobnie możecie dokonać w ustawieniach routera. Sieć 2,4 GHz wykorzystywała 13 kanałów o szerokości 20 MHz. W przypadku 5 GHz było to już 80 MHz, a sieć nadająca na częstotliwości 6 GHz będzie podzielona na kanały o szerokości 160 MHz. Dzięki temu przepustowość ma być jeszcze lepsza, a urządzenie nie powinny wzajemnie się zakłócać.

Nie wiemy jeszcze kiedy nowy standard sieci dotrze do Polski, decyzję o tym podejmie Urząd Komunikacji Elektronicznej. Nie spodziewałbym się jednak szybkiego wprowadzenia tego u nas, choć nie wiadomo czy nie spotkacie się przypadkiem z siecią WiFi 6E TEST MOCY 500G% 😉

Jak oceniacie sprawność swojej sieci WiFi w domu? Działacie na paśmie 2,4 GHz czy 5 GHz? A może chcielibyście przeczytać na naszym portalu tekst o tym jak wybrać najlepszy kanał dla swojego WiFi? Zapraszamy do komentowania.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!