Sklep APKPure zainfekowany! Wykonaj aktualizację natychmiast!

apkpure
APKPure

Temat alternatywnych sklepów z aplikacjami dla Google Play Store stał się popularny za sprawą odcięcia smartfonów Huawei od GMS. Jednym z wyborów dostępu do ulubionych aplikacji był program APKPure. Jak się okazuje, jedna z jego najnowszych wersji miała złośliwy kod!

APKPure to niezwykle popularny serwis, który pozwala nam na pobranie ulubionych aplikacji na Androida w formie pliku .apk. Dostęp do oprogramowania jest również możliwy nie tylko przez witrynę internetową, ale również dedykowaną aplikację. Niestety, najnowsza wersja usługi miała w sobie złośliwy.

Aplikacja APKPure zawierała złośliwy kod! Potrzebna aktualizacja już została wydana

Jak wykazały badania specjalistów z Kaspersky Lab, APKPure w wersji 3.17.18 zawiera w sobie złośliwy kod, który wysyła dane użytkowników na zewnętrzne serwery, a także wyświetla reklamy na ekranie blokady. Na szczęście programiści wydali już specjalną aktualizację oznaczoną jako 3.17.19, która nie naraża prywatności użytkowników.

Dlaczego APKPure miało w sobie złośliwe oprogramowanie? Odpowiedź jest prosta: to był błąd. Programiści skorzystali z zewnętrznych bibliotek, które nie zostały poprawnie zweryfikowane. Reakcja deweloperów była prawidłowa, co sprawiło, że już możemy cieszyć się bezpiecznym APKPure.

apkpure aplikacja
(fot. APKPure)

Co jeśli nie chcę korzystać z APKPure?

Spokojnie, istnieją dobre i bezpieczne alternatywy. Według mnie najlepiej jest zainstalować program Aurora Store. Pozwala ona na instalację oprogramowania pochodzącego bezpośrednio z serwerów Google, a więc nie ma możliwości, aby paczki instalacyjne były w jakiś sposób zainfekowane. Mało tego, Aurora udostępnia opisy mówiące nam jakie informacje zbiera dana aplikacja, a także oferuje zmianę naszej lokalizacji, dzięki czemu mamy dostęp do oprogramowania ograniczonego regionalnie.

Aurora Store można pobrać za pośrednictwem innego sklepu z aplikacjami F-Droid, który również oferuje wiele dobrego softu, jednak mowa tu tylko i wyłącznie o oprogramowaniu FOSS.

f-droid
Kliknij tutaj, aby pobrać aplikację z F-Droid

Korzystacie z alternatywnych źródeł oprogramowania? Dajcie znać w komentarzu!

Źródło: TechCrunch

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!