skROOT: Pierwsza Beta Linux Lite 4.6 już jest. Linux oznacza dyskietki jako “osierocone”

skROOT: Pierwsza Beta Linux Lite 4.6 już jest. Linux oznacza dyskietki jako "osierocone"

Linux Lite to jedna z najlepszych dystrybucji Linuksa, gdzie najważniejszymi cechami systemu są szybkość i lekkość. Właśnie pojawiła się nowa Beta tego OS-a. Linus Torvalds nazwał dyskietki “osieroconymi”.

Linux Lite 4.6 RC1

Jeśli szukasz szybkiego, ładnego i lekkiego Linuksa to z pewnością powinieneś sprawdzić Linux Lite, bowiem system ten spełnia wszystkie wyżej wymienione wymagania. Linux Lite powinien działać nawet na najstarszych komputerach, bowiem jego wymagania są naprawdę niskie. Do uruchomienia wystarczy już 768 megabajtów pamięci RAM, jednordzeniowy procesor o taktownaiu 1 GHz oraz zaledwie 8 gigabajtów wolnej przestrzeni dyskowej. Warto również wspomnieć o tym, że Linux Lite bazuje na Ubuntu LTS. Tak się składa, że deweloperzy wydali pierwszą wersję testową odsłony 4.6.

skROOT: Pierwsza Beta Linux Lite 4.6 już jest. Linux oznacza dyskietki jako "osierocone"
Linux Lite

W Linux Lite 4..6 RC1 pojawiło się kilka nowych elementów związanych z samą konfiguracją systemu, na przykład możemy ustalić czy chcemy jasny, czy ciemny motyw, a także zaimplementowano kilka instrukcji. Dodano również wtyczkę CPU Performance mode, nowe tapety, zaktualizowaną paczkę ikon Papirus oraz nowe wersje aplikacji początkowych. Natomiast jądro Linuksa zaktualizowano do wersji 4.15.

Linux Lite 4.6 RC1 możesz pobrać >stąd<.

 Linus Torvalds oznacza floppy disks jako opuszczone

Dwie dekady temu floppy disks to była najpopularniejsza forma pamięci przenośnej. Aktualnie mało kto pamięta o takim nośniku pamięci jak dyskietki. Te jednak swego czasu były dosyć popularne i pozwalały one na trzymanie danych do 1,44 megabajta. Z tego też powodu najczęściej spotykałem się z przechowywaniem na nich dokumentów tekstowych, których waga wynosi zaledwie kilka kilobajtów. Ba! Nadal kilka dyskietek gdzieś mam w biurku, a moja poprzednia obudowa komputera stacjonarnego miała odpowiednią stację 3,5-calowych dyskietek.

Warto sprawdzić: Problem z układem graficznym Radeon na Linuksie? To powinno pomóc

Dlaczego akurat teraz wspominam o tych dyskach miękkich? Linux Torvalds – twórca Linuksa – poinformował, że testowanie stacji dyskietek jest coraz trudniejsze, a same dyskietki aktualnie są po prostu bezużyteczne. Z tego też powodu oznaczył dyskietki jako “osierocone”. Co to oznacza? Jeśli jakiś moduł został osierocony, to znaczy, że nikt nie będzie udzielał jemu  jakiegokolwiek wsparcia, a w przyszłości prawdopodobnie zostanie on usunięty. To oznacza, że już niedługo czeka nas definitywna śmierć tego rodzaju pamięci przenośnej.

Korzystaliście z dyskietek? Jak wspominacie ten typ pamięci przenośnej? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!